| MorcovMajestic a întrebat:

Ce patesti daca mananci carne cruda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

PS acum mi-a picat fisa:

sushi

in mod original, sushi se face in mod traditional din peste crud
https://ro.wikipedia.org/wiki/Sushi
"Principalul ingredient este orezul (acrit cu oțet) combinat cu diferite alimente, gătite sau în stare crudă, cel mai adesea pește crud"

iar japonezii au o obsesie cu pestele, iar cand e consumat crud, cu cat mai proaspat cu atat mai bine

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de carne si de cat este de veche. Daca vrei sa vezi cum este in spital, in cazul fericit, mananca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai pus gând rău unora de aici? thinking

| lpavel a răspuns:

Nu patesti nimic daca animalul din care provine carnea a fost sanatos tun! Pentru ca daca a avut chiar si cea mai mica boala te vei molipsi si tu cu acea boala de aceea este obligatoriu gatirii carnii inainte de a o consuma!

| 1234568807 a răspuns (pentru lpavel):

De obicei animalele crescute la tara, sunt sanatoase, dar despre carnea cruda din comert, nu stiu ce sa zic, e cam riscant sa o mananci curda, plus ca nu e buna cruda, de ce ai vrea sa o mananci cruda?

| lpavel a răspuns (pentru 1234568807):

Esti cam prost sau chior! nu eu am pus intrebarea!

| 1234568807 a răspuns (pentru lpavel):

Ce ai nene?

| ReddY25 a răspuns:

Devii crud

| Brizbriz a răspuns:

Nu mori de foame... funda?
in afara ca mori de foame (esti in mijlocul desertului, in varful muntelui, singur si fara nici un ajutor)... DE CE AI MANCA, CARNE CRUDA?!?

| MorcovMajestic explică (pentru Brizbriz):

Nu stiu, vad ca e un trend, am vazut mai multi ca au mancat pui crud si nu au nimic

| Brizbriz a răspuns (pentru MorcovMajestic):

happy
daca trend-ul e sa te arunci intr-o fantana cu, capul inainte, ai face-o?
carnea cruda, E BINE sa fie tratata termic, nu conteaza tipul (pui, vita, porc, vanat, etc.)

in afara de tona de raspunsuri cu paraziti, mai e si faptul ca, nu numai ca nu suntem carnivori (suntem omnivori, putem manca SI carne, dar carnivor inseamna numai carne) mai e si ideea ca nu suntem obisnuiti cu, carnea cruda, deci, poti sa ai implicit probleme cu stomacul si probleme pe termen lung

totusi, ca sa iti dau si un contr-argument, la olimpiadele din antichitate, sportivii se dopau (PE BUNE, si atunci se dopau) mancand carne cruda chiar inainte de competitie

insa e viata ta, poti sa faci, ce vrei, eu perosonal mananc din cand in cand oua crude amestecate cu mirodenii si paine (ouale crude sunt bune la mai multe nivele), dar cand am facut asta in camin, in fata unui coleg, ala a luat-o la fuga ca ii venea sa borasca

| MorcovMajestic explică (pentru Brizbriz):

Pai am zis eu ca fac ceva? Voiam sa vad cum de n-au ajuns la spital oamenii astia

| Brizbriz a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Ah, ok, daca mananci odata, nu e mare bai
chiar ti-a dat cineva un fel de mancare cu, carne cruda - biftec tartar

| Brizbriz a răspuns (pentru MorcovMajestic):

PS acum mi-a picat fisa:

sushi

in mod original, sushi se face in mod traditional din peste crud
https://ro.wikipedia.org/wiki/Sushi
"Principalul ingredient este orezul (acrit cu oțet) combinat cu diferite alimente, gătite sau în stare crudă, cel mai adesea pește crud"

iar japonezii au o obsesie cu pestele, iar cand e consumat crud, cu cat mai proaspat cu atat mai bine

| seth2016 a răspuns:

Ce as manca niste biftec tartar, mmmm. Carne proaspata, cruda, de vaca.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Ar putea să te ia multe… Diaree, salmonella, salvarea…

| Moggy a răspuns:

Salmonella, toxiinfectie alimentara, viermi intestinali, etc.
Gateste carnea ca e si mai buna la gust si nici nu te risti asa.