Întrebare recomandată | JIJ a întrebat:

Ce pot face daca am un abces gingival? Nu pot sa merg acum la dentist si ma doare tare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Pune gheata pe partea externa a obrazului sau comprese cu apa rece. Evita caldura! Ia diclofenac 50 mg daca ai peste 12 ani sau nurofen daca ai sub 12 ani-2/zi asociat cu ampicilina 500mg(daca ai peste 20 kg si nu esti alergic)la 8 ore.Fa-i o vizita medicului dentist!
Simptome precum inflamatia sau sangerarile gingivale nu trebuie neglijate deoarece, cu timpul ele pot deveni mai grave.

| Azµre a răspuns:

Până ajungi la medic tratament cu Oxacilină să reduci inflamația.

| JIJ explică:

Nu prea inteleg, ce trebuie sa fac mai exact. Sa pun gheata ori ceva rece sau sa ma feresc de frig si de lucrurile reci?

| passarisMB a răspuns:

Nu-i o problema atat de grava.numai sa nu bei sau sa mananci rece si cat mai putin pe afara(daca iesi puneti un fular la gat si caciula in cap) o sa vezi ca in vreo 2zile esti ok.nu-i nevoie de dentistwinking sper sa-ti treaca repede

| SirOne a răspuns:

Puneti putina gheata si apoi mergi cat de repede posibil la doctor pentru ca pot aparea complicatii crede-ma ca am patit-o si eu. insanatosire grabnicahappy

| Railly a răspuns:

Din pacate doar dentistul poate rezolva asta!sad

| tiktak44 a răspuns:

Iei un ac de cusut lung, il tii 20 sec pe focu aragazului, doar varfu, si nu il ti continuu, cat sa se sterilizeze. Apoi spargi abscesul, crede-ma ca nu doare si o sa iasa un puroi pe care il scuipi

| anna1988 a răspuns:

Apa de gura dar sa fie mai scumpa pentru ca am cumparat una la 15 lei si nu era buna deloc apoi am incercat cu una la 35 de lei si a fost foarte buna.Mie mi se facuse rana din cauza aparatului dentar si m-am trezit intr-o dimineata cu o bucata de carne de la falci in aparatul dentar si nu puteam deschide gura si nici la scoala nu ma puteam duce dar dupa ce am luat de doua ori apa de gura mi-a trecut.

| pisycutza1 a răspuns:

Buna, eu zic sa iei niste pastile si o sa-ti treaca durerea macar pentru o perioada de cateva ore...pup