| madalina_7812 a întrebat:

Ce pot face eu ca sa se inmoie colul, avand in vedere faptul ca sunt insarcinata in 41 saptamani si inca am colul inchis?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te duci la medicul obstetrician. Orice manevra pe care ai face-o tu poate omori copilul.

2 răspunsuri:
| alexutzza_3733 a răspuns:

- Se introduce in vagin un tampon care contine un hormon ce inmoaie colul uterin. Acest lucru se face cu o seara inaintea nasterii sau in dimineata respectiva, devreme. Apoi travaliul incepe de obicei, in aproximativ o ora, dar la prima sarcina e posibil sa intarzie si sa nu fie suficienta doar aceasta interventie.

- Prostaglandinele fac parte si ele din hormonii care ajuta la inmuierea colului, dar si la stimularea travaliului, provocand contractii puternice. Se pot administra in perfuzie, dar se prefera administrarea sub forma de supozitoare, Prostaglandine E2 sau Dinoproston, in vagin sau chiar in cervix.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am nascut si aveam o dilatatie de 2cm in ziua in care trebuia sa nasc, nu ai ce sa faci, colul se va dilata cand intri in travaliu.