| niko_6514 a întrebat:

sunt insarcinata in 37 de saptamani ieri am fost la control si doctorul mi-a zis ca nu am colul deschis deloc. La cate luni se dechide? dar daca nu se deschide ce o sa se intample?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obicei se deschide cam cu doua saptamani inainte de nastere. Deocamdata poate fi foarte bine inchis, tinand cont ca termenul este la 40 de saptamani. Dar, daca nu intervine ceva neasteptat, nu vei naste in urmatoarele doua saptamani ceea ce este foarte bine. Daca colul nu se deschide la termen, ti se pot administra medicamente care sa induca travaliul fara sa faca rau bebelusului.

2 răspunsuri:
| mihaa a răspuns:

In mod normal la 37 saptamini trebuia sa ai colu deschis, acum depinde si de calcule de ex la mine prima sarcina au gresit in calcule ca 2 saptamini si era fata, nu te ingrijora ca nu ai colu deschis, dar iti dau un sfat prietenesc, fa anestezie epidurala, bafta si ai grija de u

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
În momentul când se deschide colul uterin vei pierde lichidul amniotic (se sparge apa), se rup membranele, asta se va întâmpla imediat după împlinirea celor 9 luni de sarcină. O marjă de eroare de 10 zile până la marele eveniment.
În caz contrar se intervine chirurgical prin operaţie de cezariană.
Un ecograf abdominalo-pelvian şi stai acasă la căldurică să nu răceşti.
Sănătate şi naştere uşoară.
Pa, pa.