| bling a întrebat:

Ce pot face pentru a scapa de fobia de ace, seringi si injectii/ transfuzii/ analize de sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Este o teama careia ii faci fata sau o fobie de genul "prefer sa mor, numai sa nu fac injectii"? Daca este doar o teama, merge autosugestia. Daca este o fobie cu adevarat, ar fi bine sa mergi la un terapeut; e posibil ca undeva, in copilaria ta ti se fi indus teama asta de catre unul dintre parinti sau sa fi fost martor/a la spitalizarea sau boala cuiva apropiat.

| Mariana_8059 a răspuns:

Ti-as recomanda sedinte de hipnotizare la un cabinet profesional. Sunt unii psihologi care folosesc aceasta metoda insa cam costa aprox 80 lei sedinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un neuro-psihiatru si o sa-ti dea pastile pentru anxietate/fobie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa reusesti si singur prin crearea unor ganduri de exemplu: "floare la ureche, doar nu o sa mor" sau "ce de parca alti nu au facut si au scapat". Iti impui o stare care te face sa uiti de emotiile pe care crezi ca le ai de la acewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ai încercat să vorbești cu o asistentă medicală și să-ți explice aceste tehnici?
Poate așa reușești să și administrezi tratamente, mai știi... o școală tehnică sanitară cu diploma în buzunar și dornic de a lucra în sistem!
Pa, pa.