| AndreiAnonim3 a întrebat:

Ce pot face sa ma opresc din a ma inalta, am deja 14 ani si 1.88 si nu mai vreau. Se poate face ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face nimic! Totul este hormonal si probabil cresterea ta se va incheia curand.
Tu esti nascut supernorocos cu o sansa pe care o au nu prea multi in viata, sa poti face un sport de performanta si sa poti ajunge super cunsocut in lume.
Mama natura ti-a dat tie ceea ce altora nu le da, bucura-te de asemenea sansa unica si profita de ea, sa ai realizari mari in viata!

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poti face nimic. Asa este organismul tau.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu cred. Vorbește cu un medic endocrinolog.
Ai părinții înalți, probabil. Iar copiii, de obicei, cresc putin mai înalti decât părintii lor naturali.
Vezi tu, înălțimea, mărimea piciorului, forma ochilor, chiar si lungimea părului, forma unghiilor etc, toate sunt pe fond genetic.
Să nu mai amintesc de unele boli...
Fii fericit că ești sănătos! E tot ce contează... happy

| omaniparmeum a răspuns:

Bucura-te de tine asa cum esti, multi ar vrea sa aiba inaltimea ta. Mananca bine si fa sport ca sa-ti antrenezi musculatura si vei fi super

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți face nimic.
Doar mici sufixuri. Laptele și produsele lactate conțin hormoni de creștere de la mama vacă, că de aia crește vițelușul și devine bou. Să consumi mai puține.

| Lukasssz a răspuns:

Ce inaltime are tatal tau?

| 19flo79 a răspuns:

Poti sa te bucuri de ce ai.
Apucate de basket sau orice alt sport

| TheStrategist a răspuns:

Mulțumește-te cu înălțimea pe care o ai

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu la 14 ani aveam 44 la pantofi si 1, 89 inaltime. De atunci n-am mai crescut. Cum ti-o fi norocul. E genetica pura. Poti incerca: https://bit.ly/3nZlNKD

| AndreiAnonim3 explică (pentru Lukasssz):

Tata nu are mai mult de 1.81 si mama la fel 1.77

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ești frumoasa încearcă modeling.