| Maruskaaa a întrebat:

Poti sa cresti doar pana la varsta de 15 ani, daca pana atunci te-ai inaltat destul de mult ( 1.88 )? Nu vreau sa ma opresc din crestere prin sala, mai fac acasa cu niste greutati de 25kg pe umeri genoflexiuni. Oricum saptamana asta o sa ma duc si la un endocrinolog sa vad daca sunt cartilajele inchise sau in ce stare sunt. Stiu cativa copii care s-au inaltat mult pana la varsta de 14, 15 ani si dupa nu au mai crescut

3 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Depinde de fiecare. Cam pana pe la 15 ani cresti mai mult, apoi foarte putin. Stiu un prieten care avea 1, 85 la 15 ani si apoi a mai crescut pana la 1, 87, doi cm. Depinde de fiecare persoana in parte.

| zmaster4M a răspuns:

Se poate si ce spui tu, dar poti creste pana la varsta de 20 si un pic acum depinde de persoana, constitutia persoanei, am inteles ca tu ai 1.88 m e de ajuns ar trebui sa iei masuri sa vezi care e problema,

| Maruskaaa explică:

Unu m-as multumi cu 1.88, 1.89 dar daca aceasta ar fi inaltimea definitiva la care as ramane. Avand in vedere ca tata are 1.78, mama 1.66 cam atat ar trebui sa cresc