| chrystyan21 a întrebat:

Ce pot sa fac ca sa mi se ia pielea arsa de soare mai repede? Mi se ia intruna si se vede urat. Ofer funda celui mai bun raspuns. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bella24 a răspuns:

Iata cum tratezi pielea arsa de soare!

Raceste-o

Daca observi ca incepi sa te cojesti, primul lucru de facut e sa mergi la baie si sa-ti faci un dus rece. Apa rece iti va raci pielea si va incetini procesul de jupuire. Pentru uscare, sterge-te cu un prosop uscat si moale, fara sa te freci. Frecarea accelereaza si intinde jupuirea pielii.
Hraneste pielea

Dupa ce ai iesit din dus, aplica o lotiune hidratanta. Ar fi bine ca acea crema sa contina aloe vera, caci aceasta planta calmeaza pielea, reduce inflamatia si incetineste cojirea. Gelurile cu aloe vera sunt ideale pentru pielea jupuita.
Hidrateaza-te

Acum ca te-ai racit la exterior, e timpul sa lucrezi si din interior. Nimic nu-ti ajuta pielea la fel de mult ca un pahar cu apa! Cand pielea este agresata, hidratarea devine si mai importanta, fiind necesare 8-10 pahare cu apa zilnice.
Opreste mancarimea

Orice ai face, trebuie neaparat sa eviti scarpinatul, caci risti sa ramai cu cicatrici permanente! Daca te mananca pielea, foloseste gheata pentru calmare. Pune cuburi de gheata intr-un material curat si aplica apoi pe zona sensibila.
Nu trage de piele

Pielea jupuita nu e doar neatractiva, ea se poate si infecta usor daca nu o lasi in pace. Daca e un segment de piele moarta care atarna urat, nu te forta s-o jupuiesti, ci mai bine taie-o cu o foarfeca. Aplica apoi un unguent antibacterian.
Fii pregatita

Daca vrei sa eviti jupuirea pielii, foloseste crema cu factor de protectie solara cand faci plaja. Aplica aceasta crema ori de cate ori intri si iesi din apa. Nu uita de zonele ascunse: in spatele urechilor si genunchilor.

2 răspunsuri:
| chrystyan21 explică:

Prea tarziu bella24 pentru toate astea si mai ales ca nu prea rezist la dusurile cu apa rece. Oricum m-am jupuit ceva, numai ca vreau sa se jupoaie ceva mai repede.

| Bubbles17 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie si mor de nervi, nici nu mai ies afara, arata groaznic x_x