| Celdrept a întrebat:

Ce pot sa iau sa ma calmez? Sunt foarte nervos în ultima perioada, nici alprazolam nu mai ma poate calma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Yoga.
Cel putin cate un jumat de ora pe zi.

Cauta grupuri de /practicanti yoga in localitatea ta (sau in apropiere.

| Lupică27 a răspuns:

Pasarinol seara inainte de culcare, sa vezi dupa ce calm esti nici nu te mai intereseaza problemele.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Salut
poți sa-mi dai un exemplu real, o intamplare reala, in care ai reactionat nervos?

| Celdrept explică (pentru HUAWEHUAWE):

Nu vrei sa știi crede-mălaughing
Nu mai am mult pana sa nu devin un Dhamer laughing
Am ogramada de probleme nu pot sa ma prefac la nesfârșit ca nu am nimic și ca sunt ok când nu e asa! Cred ca și jocurile de noroc m-au adus în stadiu asta.

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru Celdrept):

Mai adauga un pas situatiilor in care te confrunti cu o problemă:

Uite un exemplu :

Pierzi la aparate
ai o problema
iti trebuia suma x
nu mai ai nici suma x
resemneaza subiectul, chiar daca mai incerci, deocamdata resemneaza-l, renunta la ce trebuia sa faci cu suma x si ai pierdut prima suma si atat, nu mai conteaza, nu s-a putut, nu mai ai nevoie.
renunta la scopul avut.

Resemneaza-te.
Deci :
Ai nevoie de bani, vrei sa faci ceva important pentru tine.
Ai o suma de bani, incerci la aparate.Iti pui sperantele in ea.
Pierzi.
Ai nervi,nu reusesti odata sa faci ce ti-ai propus, ai pierdut si banii si tot ce faci e sa camuflezi faptul ca ai o problema,nemairezitand.
Trebuie sa te RESEMNEZI.
Sa renunti sa-ti mai doresti sa reusesti ce-ti doresti acceptand ca nu o sa ai asta.-nu o sa ai ceea ce vroiai tu sa faci cu banii
Renunta in a mai te gandii la banii pierduti, ai incercat, i-ai pierdut si atat, viata merge mai departe vei avea si vei pierde altii.

Invața sa pierzi lupta cu problema pe care o ai, intelegand ca nu s-a putut,acceptand daunele pe care ti le-a facut si totodata acceptand situatia cum e fara sa o rezolvi.
Trebuie sa renunti in ati mai dori reusita acelui scop.
Incepi sa ai nervi ca o duci prost cu banii. Accepta nu mai lupta cu problema prin a nu-ti mai dori ceea ce nu reusesti.E decizia ta daca-ti mai doresti sau nu, alegand ca nu mai ai nevoie. ( lupta daca n-ai incercat inca, nu accepta pe viata, poate mai revii, deocamdata stai asa )
Opreste-te din a mai rezolva ceva pentru problema avută, decat acceptand ca o sa traiesti asa si atat.( si repet, deocamdata, o perioada, clar nu renunti pe viata, dar deocamdata resemneaza-te )

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiBistriteanu a răspuns:

Renunta la cafea si ciocolata pentru inceput.Stiu ca poate sa para banal dar macar nu iti sare mustarul din orice.
Faza 2 observa-te non stop.Ai nevoie de observator.
Cand te enervezi incearca sa intelegi cine din interiorul tau se enerveaza si de ce.Orgoliu ranit, neputinta, etc.
Lasa-i naibii de psihologi si psihiatri ca au mai multe probleme decat tine, doar ca au invatat sa le ascunda foarte bine.