| CrissXX a întrebat:

Daca folosesc xanax (alprazolam), fara recomandarea medicului dar in scop medical, pentru o tulburare anxios depresiva, o scurta perioada (5/7) zile, poate da dependenta sau sa aibă efecte nedorite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

Ai facut rost de reteta verde? Pt ca xanax-ul nu se da oricui. E foarte periculos si da, da dependenta. Citete prospectul pe internet. De ce nu incerci sa iei altceva?

Incearca Anxin sau Calmogen, Sedatif Pc, ceai de sunatoare.Sindrom anxio-depresiv am avut si eu si doctorul in nici un caz nu mi-a recomandat Xanax.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te-a diagnosticat cineva?
Pentru ca medicatia luata dupa ureche, unroi intra in conflict cu alte posibile probleme si face mai rau decat bine.
Mergi la medic si nu te trata din auzite, ca iti nenorocesti sanatatea si alta nu ai!
In general, aceste droguri pentru depresie, anxietate trebuiesc luate cu foatrte mare precautie, pentru ca iti actioneaza pe sistemul nervos, deci, nu te juca cu medicatia!
Cat priveste o tulburarea de care suferi, adac se constata ca este adevarata iti pot recomanda ei ceva, dar in nici un caz ceva atat de puternic.

| peperonies a răspuns:

Se mai numeste sindromul "vreau atentie".
te duci la doctor, iti pune un diagnostic, iti da reteta si e totul rezolvat.

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu lua xanax sau alte medicamente tari. Dau dependenta nasoala si sunt destule cazuri in care oamenii au fost fericiti o luna pe pastile dupa care ori nu s-au putut lasa, ori s-au lasat si dupa o saptamana de depresie crunta s-au sinucis sau cine stie ce tampenii au facut. Anxietatea si depresia sunt cauzate de ceva, nu trata efectele lor ci cauza. (de obicei cauza se trateaza prin schimbarea perspectivei din care privesti problema)