| Mario1994 a întrebat:

Cand esti nervos, cum te poti calma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Inspiri timp 5 secunde pe nas si expiri, lent, 10 secunde pe gura. Daca e nevoie, fa-o de mai multe ori. Sa stii ca functioneaza.

| danbnz a răspuns:

Bagă 50 de flotări, e gratis si le poti face oriunde big grin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să îți răspund cu o anecdotă din anii 60 ai secolului trecut.
Iubirea mea a început
Acum un secol și ceva
Și s-a terminat,
Fiindcă n-a plouat.

Traian **** era profesor la facultatea de chimie din UBB Cluj, prin anii 60.
Se plimba prin Parcul Central cu un cărucior de copii. Copilul lui plângea de mama focului.
El spunea din când în când, cu o voce rară.
- Calm Traiane, calm Traiane.
Se intersecta cu cunoștiințe care îl salutau respectuos. El răspundea la fel.
Și, continua.
- Calm, Traiane.
Iar cunoștiințele,
- Dle profesor, dar nu așa se calmează un copil!
Nu vedeți că urlă în continuare!
- Nu lui îi spun, mie îmi repet, să rămân calm.

| NLS a răspuns:

Iti indrepti atentia spre altceva, la mine functioneaza cu o carte buna.

| aXy99 a răspuns:

Inspiri si expiri adanc.

| Mario1994 explică (pentru aXy99):

Nu imi iese.

| Donsavas a răspuns:

Fie te calmezi de la sine, fie urmezi un tratament.

| FaraNume1245 a răspuns:

Meditează, sau nu te enerva, în primul rând.

| Stropdeploaie a răspuns:

Bei un pahar de apa rece!

| SasaSasa2000 a răspuns:

Numeri până la 20.

| elcosmin a răspuns:

Depinde cauza enervarii. Trebuie sa faci ceva incat sa uiti de suparari, exemplu: sa asculti muzica, sa te uiti la televizor, sa iesi putin la o plimbare, sau sa ti distragi atentia cu ceva

| Atat_Drakoo_1998 a răspuns:

Sunt diferite modalitati, una care functioneaza si la mine este, ganditul la o persoana draga/o persoana care te face fericit/a. Celelalte modalitati cu inspiratul sau cu numaratul pana la 10 sunt modalitati folosite atunci cand te poti controla sau gravitatea situatiei nu este destul de mare. Sfatul meu, este ca ar trebui sa discuti cu cineva despre aceasta probelma, o prietena/ un parinte! Sper ca te-am ajutat happy