| FaNYsh a întrebat:

Ce recomandati pentru lipomastie?
Am fost la doctor endocrinolog si a spus ca sunt suspect de ginecomastie, mi-a dat sa fac N analize pentru hormoni care sunt aproape sigur ca le fac degeaba.
Eu sunt 98% sigur ca am lipomastie, exista vreun unguent ceva sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| BIOO a răspuns:

Buna ziua! Ginecomastia este cresterea in volum a glandei mamare la barbati. Cresterea volumului glandei mamare in timpul pubertatii este temporara si dispare in cateva luni. Uneori problema persista si daca nu dispare dupa o perioada indelungata putem vorbi despre ginecomastie. Cauzele ginecomastiei sunt multiple. De la abuzul in utilizarea steroizilor, alcol, tutun si pana la obezitate si defecte genetice, toate pot duce la dezvoltarea ginecomastiei. Se estimeaza ca intre 40 si 60 % din barbati sufera de aceasta afectiune, care din fericire in majoritatea cazurilor reprezinta doar un defect estetic.
Da-mi mesaj urgent in privat cu al tau id de messenger sa discutam despre problema ta sa iei masuri din timp! Sanatate!