| bunadimineațaa a întrebat:

Sunt fata am 15 ani si acum un an sau ceva de genul nu mai stiu sigur, mi-am facut niste analize la sange. Tsh ul avea un nivel ridicat (in jur de 10 si ceva) si datorita acestui fapt am fost trimisa la un doctor endocrinolog pentru o radiografie. La radiografie totul a iesit ok, fara niciun fel de problema, iar doctorul endocrinolog a spus ca nivelul ridicat din analize este ba datorat pubertatii ba datorat unei greseli de laborator. In fine. Acum o luna mi-am facut iar analize la sange si iar nivelul a iesit ridicat (9 si ceva), iar acum voi fi trimisa la hematologie sa se afle sursa problemei deoarece daca nu i de la glanda tiroida clar e de la altceva na.
Deci va intreb pe voi pana atunci ce ar putea declansa cresterea nivelului tsh ului in halul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ma depaseste subiectul; dar ma gandesc ca poate sa fie un lucru transmisibil de la bunici sau parinti.
Oricum ar fi, nu ai de ce sa te panichezi pentru ca nu te faci mai bine in felul acesta, ci doar daca vei respecta sfaturile medicilor si vei cauta sa ai un stil de viata sanatos: adica sa renunti la tot ce sti ca nu iti face bine, si sa aduci in viata ta lucrurle care stii ca ti-ar face bine.
Eu cred ca mai toti oamenii au cate o afectiune fizica -fie ca au observat-o, fie ca nu; fie ca ii acorda atentie, fie ca o ignora. Multi nu merg la medic din teama ca li se va descoperi ceva care nu le-ar placea sau auda. happy
Daca vei merge cu Dumnezeu in viata, daca ti-L vei face prieten, daca vei face din El sprijinul tau, atunci nu ai de ce te teme.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru DecsterIsBackMtfk):

Am scris că se va face bine daca va respecta sfatul medicilor.

Chiar aici pe site, un medic în devenire a văzut că pacienții sunt incurajati de către medici să păstreze acel optimism în nădejdea că Dumnezeu îi va ajuta sa se facă bine. Si medicii respectivi nu erau creștini.
Dar eu merg mai departe si spun că Dumnezeu este o realitate; cel puțin în viața mea. Chiar daca L-am supărat de atâtea ori...

| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Așteaptă să vezi ceea ce spune și celălalt medic. Ai urmat vreun tratament medicamentos (antidepresive sau altceva)? Ești stresată? Ai trecut printr-o perioadă mai grea? Analizele le-ai efectuat la același laborator? Ai rude care au probleme cu glanda tiroidă? Mănânci soia în cantități mai ridicate? Nu sunt în domeniu însă încerc să îți spun care ar fi potențialele cauze. Nu te panica, dormi suficient, mănâncă sănătos și gândește pozitiv. Multă sănătate! happy