| AdrianBica a întrebat:

Ce regim ar trebui sa urmez pentru ca sa-mi ingrijesc vocea? Ce ar fi indicat sa mananc si ce nu? Am potential de solist, si nu prea stiu de ce sa ma feresc si de ce sa nu ma feresc cand vine vorba de mancare. Niste sfaturi, careva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Cleona a răspuns:

Buna! pentru voce, cel mai bun aliment este laptele cu miere; in fiecare dimineata o cana cu 250 ml lapte si o lingurita de miere fac bine vocii si nu vei ragusi.

| VladimirPutin a răspuns:

Fara alcool, fara tigari si ca sa-ti subțiezi vocea e bun oul crud sa-l inghiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa tii nici-un regim,iar alimentele nu influenteaza vocea,deci nu trebuie sa eviti ceva anume din alimentatie. Ceea ce trebuie sa eviti, in schimb, sunt tigarile si alcoolul.In rest, mierea(de preferat)si ciocolata sunt foarte bune in cazul de fata, deoarece te ajuta sa-ti dregi vocea.Numai bine.

| Britney13 a răspuns:

Mananca ou cu zahar, OU NORMAL, adica nu facut ci cum e luat de la gaina, asa ti'o pastrezi ban'd in fiecare dimineata

| xKitti a răspuns:

Voi sunteti prosti, sau va prefaceti? Cum ma sa bei lapte ca sa-ti ingrijesti vocea? Laptele produce mucus in gat care blocheaza vocea. Doamne...
Pai, draga Adrian, ca sa-ti ingrijesti vocea trebuie sa eviti ciocolata, cofeina in special, laptele ( lactate in general), lamaia ( pentru ca usuca gatul ), sucurile acidulate si alte porcarii cu chimicale.
In fiecare dimineata sa dai un galbenus de ou pe gat, dar nu-l spargi sau ceva, intreg si sa faci vocalize zilnic, sa incerci sa ridici si sa cobori vocea cat poti tu demult, si sa nu te mai iei dupa astia, eu fac canto, stiu ce zic.
Bafta! happy