| Deniku a întrebat:

Ce remedii naturiste pentru intepatura de viespe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Inainte de a aplica oricare dintre urmatoarele remedii naturiste, locul intepaturii trebuie sa fie spalat cu apa si sapun.
Aplicati la nivelul portiunii de piele afectate comprese reci.
Aplicati la nivelul portiunii de piele afectate un disc demachiant de bumbac inmuiat in otet de mere.
Aplicati la nivelul portiunii de piele afectate zeama de la muraturi sau zeama de lamaie.
Aplicati la nivelul portiunii de piele afectate o felie de cartof.
Aplicati la nivelul portiunii de piele afectate frunze pisate de busuioc.
Masati zona afectata cu deodorant pe baza de aluminiu sau o pasta pregatita amestecand praf de copt si apa.
Masati zona afectata cu o felie de ceapa, timp de 5 minute. Acest remediiu este eficient pentru reducerea inflamatiei, durerilor si a edemului. Ca alternativa, puteti inlocui ceapa cu usturoi.
Aplicati la nivelul portiunii de piele afectate putina argila verde. Lasati acest remediu sa actioneze timp de 15 minute.
Alte remedii eficiente pentru intepaturile de viespi sunt uleiul de levantica, uleiul de masline si gelul de aloe vera.

Otet de mere

Inmoaie o bucata de tifon in otet de mere si maseaza pentru un minut zona intepata. Otetul de mere va calma pielea, va indeparta roseata si umflatura provocata de acul albinei.

Aspirina

Este foarte posibil ca in locul in care ai fost intepat sa apara pruritul, insa in loc sa te scarpini, aplica o pasta dintr-o aspirina zdrobita si o picatura de apa si maseaza pielea. Acest tratament va indeparta mancarimile.

Hartie arsa

Aseaza o coala alba de hartie pe un platou de sticla, da-i foc si las-o sa arda in intregime. Maseaza zona intepata cu ceea ce a ramas pe platou, fara sa clatesti apoi pielea cu apa. Acest truc va calma rapid pielea si va indeparta roseata.

Gheata

Ia un cub de gheata si mentine-l pe pielea intepata pentru a calma mancarimile si iritatia.

Anunturi Google
Plan de slabire gratuit
Uitati de kilogramele in pluscu metoda doctorului Parisot. - www.persolinea.ro
Papaya

Daca ai la indemana papaya, zdrobeste o cantitate mica (o lingurita) si maseaza cu rezultatul pielea intepata. Fructul are in componenta sa enzime care neutralizeaza veninul insectei.

Praf de copt

Praful de copt calmeaza instant pielea iritata si inrosita. Amesteca o lingurita de praf de copt cu 5 picaturi de apa, aplica rezultatul pe piele si eventual aplica si un plasture pe care sa il mentii timp de o ora.

Ceapa

Taie cea mai mica ceapa pe care o ai in casa si maseaza pielea cu ea. Chiar daca mirosul nu este unul foarte placut, medicii ne asigura ca aceasta contine enzime care indeparteaza inflamatia pielii.

3 răspunsuri:
| Ella3133 a răspuns:

Freci si tu cu sare

| anonima13 a răspuns:

Pai toata lumea stie ca se freaca cu sare, eu stiu de la un stupar ca mai buna este ceapa, deci freaca-te cu ceapa pe intepatura si va fi mai bine.happy

| Apocaliptic a răspuns:

Unele remedii ar fi:

• Otet (preferabil de mere) cu mult zahar rafinat – zaharul „trage" otrava
• Imediat ce te-a intepat, suge locul respectiv (cum mai vedem in filme!), scuipand apoi „otrava", timp de 1-2 minute
• Freaca locul cu pricina, energic, cu bicarbonat de sodiu
• La fel de utila este ½ de ceapa cu care vei freca locul intepaturii
• Locul intepaturii se poate freca si cu o frunza de patlagina sau de salvie
• Freaca locul cu ½ de rosie
• Stii cutiutele acelea rotunde, de culoare rosie de le spunem „alifie chinezeasca"? E bine s-o purtam la noi, ajuta in astfel de situatii frecand locul bine-bine.
•Patrunjelul: mestecam bine-bine si-l aplicam drept cataplasma
•Tinctura de valeriana.