| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut.
Care sunt simptomele ca ești alergic la o înțepătura de viespe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Te invit sa citesti cateva articole scrise de specialisti caci daca ti-as explica eu poate nu ai intelege exact:

https://www.reginamaria.ro/......-si-viespe
https://www.medlife.ro/articole-medicale/alergie-venin-albine
https://www.drmax.ro/......-preventie

| Violleta2022 a răspuns:

Imediat cum ai fost intepat ti se umfla mana, sau fata si nu mai poti respira, intrand in soc anafilactic.

| Mda01 a răspuns:

Nu știu medical exact și ce dar o să îți spun din propria experiență, cand eram mic, avem sub 10 ani, am fost muscat de la baza degetului mijlociu de la mana stânga, în cam 48 de ore maxi sau ceva de genu asta mana mea s-a umflat ca un balon, toata mana, nu doar degetul, a trebuit să fac ceva injecții de la medic, eram prea mic atunci ca să știu exact ce tip am făcut, și cam într-o săptămână nu am mai avut probleme. Deci din experienta mea am dedus ca se umfla foarte urat zonele muscate atunci cand esti alergi sau ai o sesibilitate mai mare pentru aceste mușcături.

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă te înțeapă viespea se umflă puțin în cazul în care nu ai alergie. Dacă ai alergie se poate umfla mai tare. Ai nevoie de ceva rece la locul înțepat.

| StefanSilviu a răspuns:

Reacția la o înțepătură de viespe poate varia în funcție de sensibilitatea individuală și de gradul de alergie al persoanei afectate. În general, reacțiile pot fi împărțite în trei categorii:

Reacție locală normală: Pentru majoritatea persoanelor, înțepătura de viespe produce o reacție locală, care poate include:

Durere
Umflare
Roșeață
Mâncărime
Sensibilitate în zona înțepăturii
Reacție alergică localizată: Unele persoane pot dezvolta o reacție alergică localizată mai puternică, care poate implica:

Umflare extinsă în jurul zonei înțepăturii
Roșeață extinsă și persistentă
Durere intensă
Creșterea dimensiunii zonei afectate
Reacție alergică sistemică (anafilaxie): Pentru persoanele alergice la veninul de viespe, poate apărea o reacție alergică sistemică severă, cunoscută sub numele de anafilaxie. Simptomele anafilaxiei pot include:

Umflare a feței, buzelor sau limbii
Dificultăți de respirație, cum ar fi stridorul (zgomot în piept)
Respirație șuierătoare sau întreruptă
Gâtul înțepenit sau senzație de constricție în gât
Grețuri, vărsături, diaree
Slăbiciune generală, leșin
Palpitații, tahicardie
Este important să se solicite imediat asistență medicală de urgență dacă se suspectează o reacție anafilactică, deoarece aceasta poate fi fatală în lipsa tratamentului prompt. Dacă o persoană știe că este alergică la înțepăturile de viespe, este important să aibă întotdeauna la îndemână un injector de epinefrină și să știe cum să-l utilizeze în caz de urgență.