| Ianaaable a întrebat:

Ce remedii stiti pentru intepatura de albina? tnxhappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Swabia a răspuns:

Un remediu babesc : sa pui namol cu patrunjel pe intepatura!

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Piscatura trece de la sine... pui putin spirt si gata...parerea mea.Eu am avut de atatea ori si au trecut de la sine.

cami
| cami a răspuns:

Pe asta am citit-o dintr-un roman (asa facea baietelul respectiv si-i trecea), plus ca era bun (remediul) si pentru urzici:
Iei putina saliva, si amesteci cu tarana,-pui pe intepatura- trece happy

| eni a răspuns:

Ieri m-a intepat o albina.Am o umflatura de toata frumusetea! M-a durut rau de tot! Am pus pe el spirt si frunza de patrunjel dar inca nu mi-a trecut. E nasol, evitati albinele.

| Raiden a răspuns:

Desi in general albinele sunt vietati sociale si chiar pasnice, exista momente cand intram pe neasteptate in conflict cu ele - de exemplu cand atenteaza la sucul din paharul nostru sau la gemul de la micul dejun pe care il servim in aer liber.
Daca sunteti intepat de o albina, mai intai trebuie sa indepartati acul veninos, altfel sacul de venin poate continua sa pompeze in organism veninul iritant ore sau chiar zile in sir. Acesta nu trebuie stors, ci extras: se largeste putin locul din piele unde este acul printr-o mica zgarietura, iar apoi, cu ajutorul unei pensete, se scoate usor acul. Pielea se spala apoi cu apa si sapun si cu un antiseptic (spirt, rivanol), dupa care se aplica o compresa cat mai rece, pentru a determina veninul sa ramana localizat.
Cei mai multi medici recomanda un usor analgezic pentru calmarea durerii si un antihistaminic pentru calmarea pruritului. Local se poate aplica un unguent pe baza de cortizon, pentru a controla inflamatia. Alte persoane prefera solutii mai naturale, cum ar fi tinctura de Echinaceea - cateva picaturi local (dar si oral, dizolvate intr-un pahar cu apa).
Multi oameni au in trusa de vacanta sau in farmacia casei carbune medicinal activ, preferat in cazul indigestiilor, pentru ca absoarbe toxinele. Acesta poate fi de folos si in cazul intepaturilor, pentru ca absoarbe veninul. Trebuie aplicat local, sub forma de "pasta" (pisati o pastila si o amestecati cu cateva picaturi de apa). Se spune ca si ceapa taiata proaspat ar vindeca mai repede rana cauzata de albina si ar indeparta durerea, avand o enzima ce descompune prostaglandinele secretate la locul intepaturii. Iar daca aveti lapte rece la indemana, puteti incropi o compresa cu lapte, care, datorita grasimilor continute, se pare ca are un efect calmant rapid, limitand inflamatia.
Alte remedii naturale pot fi de asemenea eficiente: levantica, tataneasa, patlagina, sub forma naturala (frunze zdrobite, daca aveti asa ceva prin curte) sau sub forma de extract, cumparat de la farmacie. De asemenea, in farmacii si in plafaruri exista o serie de remedii homeopate - sub forma de unguente sau tincturi, care trebuie tinute la indemana, mai ales in geanta copiilor.
Dintre acestea, cea mai utilizata este Apis, in cazul intepaturii de albina, iar pentru intepaturile altor insecte se foloseste Ledum.
Multi oameni alergici la veninul de albine iau remedii homeopatice pentru desensibilizare, mai ales la inceputul verii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca daca te inteapa o albina trebuie sa scoti acul si pporma sa te freci cu multa sare in locul in care te-a intepat dar trebuie sa te freci imediat dar daca esti alergic/a trebuie sa iti anunti parintii imediat... daca nu sunt parintii tai prin preajma anunta un alt adult. Sper ca raspunsul meu ti-a fost de ajutor.Ai grija de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand tratament homeopatic, e cel mai eficace si sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o umflatura de toata frumusetea datorita unei albine. Ma doare groaznic. Evitati albinele! Am sa incerc si eu un remediu dintr-acestea ca cite am incercat si vad ca in zadar.

| eryka a răspuns:

Buna! azi tocmai ma intepat o albinuta sau o viespe. sigur nu stiu ca am baut o cescuta de cafea la soare in timp ce ma odihneam sa mai pot face si altceva apoi si... la ultima sorbitura nu m-am uitat in ceasca si era intrusa sia ma baut dar NOROCUL MEU ca a ramas in ainte de dinti cafeaua cu. si n-am apucat so beau si am simtit in gura ceva si am dat afara dar intere timp ma intepat. intr-o graba mi s-a umflat buza inferiora. am pus gheata, si cineva mi-a spus de otet si am pus si otet... mi-am facut injectie cu botulism fara sa vreau. mai dupa 2 ore am luat o aspirina. si acum dupa 4 ore de la intepatura mi sa inceput a se desumfla dar am o durere. si de la buza arsa de otet si de la intepatura. sper pina dimineata sa ma desumflu. folositi si voi ca mine poate a fost ceva util.