| Henrypericolpublic a întrebat:

Ce reprezinta pete albe pe piele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Dacă sunt precum coșuri, sunt puncte de grăsime, daca sunt doar pete albe cu forme neregulate și nu numai apărute pe picioare, mâini, zona feței deși pot apărea și pe restul corpului, poate fi vitiligo. Dacă petele albe au pe deasupra niste coji uscate și zona un pic roșiatică este psoriazis. Îți recomand să mergi la un dermatolog și să îți spună exact ce ai.
Eu de exemplu am pete albe la laba piciorului de vreo 7 ani și pe coapse spre interior. Mi s-a spus că am vitiligo. Tratamentul e pentru a nu se extinde rapid e sa nu intru in depresie ori sa trec printr-un stres puternic, asta duce la apariția petelor mele albe, pierderea melaninei.

| alina2k18 a răspuns:

Depinde unde sunt localizate, medicul dermatolog iti poate pune un diagnostic clar, sunt multe boli de piele care seamana intre ele tot cu pete albe sau depigmentari.

| alina2k18 a răspuns:

Daca nu ai habar nu raspunde aiurea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Probabil esti alergic la ceva s-au ai macat prea multe branzeturi lactate, eu stiu asa ca de la prea multe oua copii fac pistrui pe fata.
Bolile de piele vin de la alimentatie, stres, mostenire genetica, chimicale si radiatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. Consulta un medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca te-ai bronzat în dungi.