| PurpleLadybug a întrebat:

De cateva zile am niste pete albe pe piele deasupra sanilor pana pe la gat... E ceva in neregula?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Didw a răspuns:

De vitiligo sufera aproximativ trei la suta dintre oameni. Petele albe precum laptele de pe corp pot aparea la orice virsta (adesea au un caracter de familie, mostenit sau pot aparea dupa o trauma neobisnuita, mai ales la cap), intr-o cantitate nelimitata si pe orice portiune de piele. Aceasta pata depigmentata poate aparea chiar si sub par, sub gene sau sub sprincene. Aparitia ei nu este insotita de vreo mincarime sau durere.
Vitiligo – semnalul ca suferiti de o dereglare interna
Teoriile aparitiei acestei afectiuni sint dintre cele mai diverse. Iata una dintre acestea: Vitiligo este o afectiune a intregului organism determinata de o multime de factori, provocata mai ales de tulburarile aparute in nutritia tesuturilor si in metabolism. Aparitia petelor albe pe piele este numai o atentionare, un semnal exterior care anunta o dereglare interna. Du-te si la un doctor love struck. Poate iti da vreun tratament

Multa sanatate :*

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

S-ar putea sa ai vitiligo, fa un consult dermatologic.

NOname
| NOname a răspuns:

Trebuie neaparat sa te duci la dermatolog. Este o ciuperca care se ia de obicei la solar. Ai grija pentru ca este transmisibila. Cu un tratament adecvat in cateva saptamani scapi de ea.
Bafta!winking

NOname
| NOname a răspuns:

Daca apar si dispar, atunci nu mai cred ca e ciuperca, dar in orice caz un dermatolog cu experienta va putea sa te lamureasca mai bine decat noi. Du-te la doctor, nu mai pierde timpul.
Sanatate, draguto! happy

soothe
| soothe a răspuns:

De acord, ciuperca! la doctor!

| miriam a răspuns:

Nu mai pierde timpul si da fuga la un dermatolog!

| camelia1812 a răspuns:

Mai bine fugi repede la doctor. ori de familie. ori dermatolog

sanatate multawinking

| PurpleLadybug explică:

Mentionez ca nu am fost la solar, iar aceste pete sunt asa. apar cand vor ele... cateodata le am, cateodata nustraight face

| nicolll a răspuns:

Eu am patit asa de la un gel de dus dar a trecut in 2-3 ore eu nu cred ca e cazul sa mergi la doctor, doar daca persista si te deranjeazain mod excesiv