| Antisistem11 a întrebat:

Ce rol au mesajele de pe pachetele de tigari? S-a lăsat cineva vreodata de fumat datorita acestor mesaje?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu, pentru că multi le ignoră, ori nu le cred, ori le consideră mesaje mincinoase, ori cu o doză de exagerare.
Știi și tu că aparținătorii unor decedati, au descoperit imaginea tatălui, ori a bunicului, din timpul spitalizării, pe pachetele cu tigari, bolnavi care sufereau total de diverse alte afectiuni (nicidecum de cancer la plămâni, ori de bolile provocate de tutun) si s-a ajuns la procese...
Știi situatia, nu?

https://www.national.ro/......77842.html
https://adevarul.ro/......index.html

| Frank51 a răspuns:

S-a lăsat cineva de condus după ce a avut accident? Totul are un risc, țigările în opinia mea sunt cele mai slabe când vine vorba de dependență.

| floresdemayo a răspuns (pentru Frank51):

Franky, ai dreptate. Cunosc pe cineva, care a fumat ani in șir (nu a avut vreodată probleme cu plămânii sau cu inima), dar a și renunțat la tigări, când și-a impus, chiar dacă a fost dependent. Nu l-am auzit să se plângă. Cred că dependență de mâncare și de alcool e mult mai periculoasă. Unii au renunțat mai ușor la tigări, decât la alte dependente.

| Frank51 a răspuns (pentru floresdemayo):

Bine, ce spui tu are legătură cu motivația, ambiția, și diferă de la persoană la persoană. Ceea ce am vrut eu să spun, este că țigările sunt slabe când vine vorba de dependență, trebuie să fumezi măcar câțiva ani, ca apoi să simți nevoia aka să devii dependent. Cred că până și zahărul este mai addictive.

| floresdemayo a răspuns (pentru Frank51):

Știu bine ce ziceai. Persoana de care iti ziceam a fumat cel putin 30 de ani. Crezi că nu era vorba de dependentă, aici?

| Frank51 a răspuns (pentru floresdemayo):

După 30 de ani deja ține mult de persoană, sunt puțini care se pot lăsa, vreo 2-3 din 100 cei care au ambiție sau motivație foarte mare. Eu personal nu am ambiție atât de mare, și probabil mă număr printre ceilalți 97-98, dacă as fi fumat 30 de ani. În schimb, la început în primii ani, nu există dependență, este momentul prielnic să te lași, dacă asta își dorește persoana. Mai sunt și care fumează de placere, dar puțini.

| NLS a răspuns:

Procentul celor care s-au lasat de fumat ca urmare a mesajelor, tinde catre 0, insa sunt obligati de lege sa le puna.

Un tip intra intr-un magazin si cere un pachet de tigari.
Ia pachetul, iese, si cand sa-l desfaca, vede pe ambalaj: Fumatul poate cauza impotență.

Sta, se gandeste putin dezorientat, se intoarce si o intreaba pe vanzatoare:
Nu va suparati, din acelea cu cancer nu mai aveti?

| gabicoo a răspuns:

Da! S-au lăsat: Moș Gheorghe a lui Ciupitu' acum 25 de ani când au închis fabrica de Carpați fără filtru!
winking

| Zuzu1991 a răspuns:

Practic rolul e in doua parti:
1. guvernu' sa arate cat de mult ii "pasa" de populatie
2. in realitate, este ca firmele producatoare de tigari sa nu mai poata fi date in judecata, ca vand otrava

si nu, nimeni nu s-a lasat d'aia, toti s-au obisnuit cu mesajele si le ignora

cea mai dura poanta a fost aia, ca se duce unul sa isi ia tigari si pe pachet scria "tutunul produce impotenta" si intreaba daca nu au un pachet cu "tutunul dauneaza grav sanatatii" si nu cu impotenta big grin

| Mirel4412 a răspuns:

Daca ar fi dupa mine as baga reclame la televizor cu oameni care mor sau sunt pe moarte din cauza tigarilor. Oamenii astia nu inteleg ca sunt droguri, un om dependent de tigari si unul dependent de heroina nu e diferit, doar ca cel dependent de tigari o sa ii faca si pe ceilalti din jurul lui sa sufere, iar cel dependent de heroina v-a murii eroic intr-o luna.

| DonEduardo a răspuns:

Guvernul ii obliga pe cei care fac tigarile sa spuna asta, insa nu vad deloc logica. E ca si cum as cumpara un pachet de Oreo pe care scrie:"Nu manca. Zaharul ucide!".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu prea cred ca s-a lasat nimeni.
Cel putin pe tata nu l-au miscat deloc.
Acele mesaje presupun ca sunt obligatorii, ca un fel de avertisment (pe care nu il ia nimeni in seama oricum)

| chuckmanson a răspuns:

De a le provoca oamenilor frica și a ii face sa cumpere mai multe țigări. Este o strategie de marketing.

| CassiusAlexander a răspuns:

E o responsabilitate morală a producătorilor. Nu interesează pe nimeni.

| Hope1992 a răspuns:

Sunt obligati de lege sa prezinte riscurile si cu siguranta un om chiar si din 10 000 tot s-a lasat.
Poate tie ti se pare stupid, dar stiind riscurile macar stii in ce te bagi si accepti constient complicatiile ulterioare. (ori s-au lasat, ori nu s-au apucat, ambele constituie un avantaj).

| Olsen a răspuns:

Un rol preventiv de a nu ajunge ca cei din imagine.
Nu sa lăsat nimeni.

| AlinTanase a răspuns:

Este obligatia lor dar pe spatele pachetelor de tigari stiu ca exista un numar de telefon la care poti suna si te vor ajuta psihic sa scapi de acest vici cel putin dupa cate am auzit

| 400001365 a răspuns:

Mananca lumea carne de cal furata si parizer cu energizant proxi si tu mi zici mie ca se lasa lumea de fumat