| anonim_4396 a întrebat:

De ce dacă pe pachetele de țigări sunt acele mesaje de avertizare, nimeni nu le ia în considerare?
Apropo, țigările de acum 20-25 de ani erau mai calitative decât cele de azi?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Sunt nevoiti sa le afiseze, pentru ca asa le impune OMS, probabil si protectia Consumatorului, si alte organizatii.

Altfel, daca intr-un an se trezesc cu 500-1000 de procese sau mai multe, de la urmasii celor care au murit de cancer, si fiecare le cere despagubiri pentru tratamente si operatii, etc,
Marlboro si celelalte companii producatoare vor fi cu cateva milioane de euro mai sarace... fiecare.

Nu putem sti cu exactitate daca erau "mai sanatoase".

Putem trage niste concluzii, insa nu stiu cum le-am putea interpreta, caci pe parcurs, nivelul de poluare si toxicitate din aer, apa, sol s-a inzecit:

1) tigarile fara filtru contineau mult mai putine chimicale

2) inainte de 1990 rata de mortalitate din cauza cancerului era mult mai mica decat in zilele noastre.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimeni nu le ia în considerare? De ce spui nimeni? Fumătorii nu le iau în condiderare. Sunt unii din vest care dau în judecată pe producătorii de țigări, că ei au fumat, și nu știau că țigările sunt periculoase. Dacă scrie pe pachete, fabricanții au scuza că ei au prevenit.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu-s fumătoare, dar eu aș scoate prostiile alea, oamenii oricum o să fumeze, nu are rost să-i stresezi suplimentar că mulți deja trăiesc oricum cu vina că nu se pot lăsa.

Cred că e mai toxic să vezi imaginile alea zilnic decât fumatul în sine laughing

| LarisaChe07 a răspuns:

Daca te apuci de fumat, stii deja riscurile astea. Nu te influenteaza ca vezi acele imagini.

Daca te Col@ scrie ca contine zahar, nu mai bei? Sau tot bei pentru ca stiai deja de 10 ani?happy