| anonim_4396 a întrebat:

Ce s-a mai intamplat cu gripa porcina? Au mai aparut cazuri? Bolnavii s-au vindecat? A disparut cu totul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Http://jurnalmedical.wordpress.com
Ai aici toate datele despre gripa porcina, updatate imediat dupa ce mse face centralizarea de catre organizatia modiala a sanatatii, rata mortalitatii in fiecare tara, etc.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

In afara de datele de acolo: In Romania, astazi la ora 10, erau raportate 23 de cazuri de gripa procina fara nici un deces. Adica de ieri de la ora 7 pana astazi la ora 10 s-au mai raportat inca 4 cazuri.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Gripa porcina este mult mai putin periculoasa decat gripa umana. Rata mortalitatii e mai mica si infecteaza mai putine persoane. Gripa porcina are mai multe grade de severitate, ceea ce vedem la televizor sunt cazurile mai grave care apar la oameni cu organismul deja slabit. In toamna o sa fie introdus in vaccinul antigripal asa ca nu o sa fie o problema prea mare.

cami
| cami a răspuns:

Am inteles ca au mai fost inca 5 cazuri, in Timisoara, familie ce se intorsese din America.
Da, gripa porcina este vindecabila, asta numai daca bolnavul se prezinta imediat la Urgente-sectia Infectioase, dupa ce prezinta simptomele specifice: tuse, febra, sti.
De disparut, nu n-a disparut...
Auzisem ca prin China, s-ar fi inregistrat noi focare de.ciumastraight face asa ca "griputza" asa. e-o nimica toata-ei bine, nici chiar asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu a disparut, ba dimpotriva, este declarata pandemia.problema nu este acum, ci din toamna cand se va schimba vremea.si asa cum a spus si cami, daca te prezinti imediat la doctor este vindecabila, problema este ca apare ca o gripa normala si nu iti poti da seama imediat ce anume este.