| Victoria18 a întrebat:

Ce sa fac?sad Am hemoroizi si am durere(arsuri, junghiuri etc.) de o saptamana. Ma dau cu hemorzon iau detralex si degeabasad Ce sa fac ca la spital nu vreau sa merg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Una din conditii este eliminarea cauzei: constipatia. Unii medici zic sa ai atatea scaune cate mese pe zi. Eu cred ca este exagerat dar macar un scaun pe zi tot trebuie. Eu am scapat de constipatie cu suc de rosii sau bulion. Ajunsesem de beam si un litru si jumatate. Acum iau tranzactiv dar doar o jumatate pentru mentinere. Pentru hemoroizii, care au aparut deja, este o solutie care amers la mine si la sotia mea: crema "Reparon" (REPARON végbélkenőcs) din Ungaria. Este produs unguresc si nu se gaseste in alte tari. Costa cam 33 lei ( http://bit.ly/2C6cwVA ) dar mie mi-a facut bine dupa o saptamana. Sotiei mele cam dupa al 3-lea tub, abia. Dar cunosc multi oameni care s-au facut bine cu ea.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu vrei, dar trebuie, dacă vrei să fii ajutată, desigur.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat sa spun ca acea crema este pentru infectii. Ciudat dar face bine si pentru hemoroizi!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună ai avut scaun? Mai esti constipată? Trebuie sa te vada un doctor cadaca stai asa nu trece durerea.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nimic, inca 2 saptamani de dureri si pana la urma tot la spital ajungi, dar in situatie mai grava!

| Itanul a răspuns:

M-am uitat peste intrebarile tale (tocmai pentru ca mai vazusem ceva). Tu ai grave probleme de sanatate. Constipatie, hemoroizi, etc. Iar hemoroizii (spui ca sunt externi) nu ii inlaturi si nici nu ii controlezi cu o crema. Mergi la medic. Mergi la spital. Lasa mofturile, ca mai rau faci.

| RoxanaY a răspuns:

Desi nu vrei sa mergi la spital, eu cred ca este necesara vizita la medic, daca spui ca ai incercat de una singura si nu ai reusit sa te vindeci.
Medicul iti va da un tratament corespunzator.
Multa sanatate!

| rallu1222 a răspuns:

Mergi la un doctor pana nu ajungi mai rău. Ar fi bine sa mergi la un bioterapeut.
Fratele meu a avut fisura anala și a mers la un bioterapeut, i-a dat ceva crema făcută de ea și într-o luna nu o mai avut nimic