| Arion_Cristina_1990 a întrebat:

Ce sa fac ca sa alung insomniile

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Incearca sa iti schimbi programul, poate bei sucuri ce contin cofeina, poate consumi cafea..toate aste duc la insomnii..dormi ziua?
Consuma ceai de tei este un calmat si da randament, si eu consum acest ceai
O zi frumoasa sa aihappy

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Asigură-te că e întuneric în cameră, bea un ceai sau lapte înainte să te pui în pat, nu mai consuma băuturi acidulate sau fructe seara.

Pa-pa.

| Lynna a răspuns:

Buna. Bea ceai de tei, chiar te ajutaa sa dormi!

| Laura927 a răspuns:

Bun venit laughing
Nici eu nu am dormit aseară.
Si chiar m-am saturat sa citesc Google-ul "ce faci atunci cand nu poti dormi" :/.
Din cercetările mele de pana acum reiese ca singurul lucru care funcționează cu adevărat este sa avem ziua foarte încărcată de activități.
Stii senzatia aia a picioarelor cand te asezi in pat după o zi întreaga de treaba?
E o furnicatura plăcută, ai impresia ca ti se scufunda picioarele in pat laughing
Ei bine cand simti asta o sa adormi in următoarele 3 minute toata noaptea.
Asta e secretul!
Bineînțeles cand eu nu am facut nimic ieri, am tolanit in sofa cu clătite lângă mine, normal ca nu am inchis un ochi!
Si nu mai pot de nervi, dar nu e nimic acum ma duc in pat!
Noapte buna!

| Arion_Cristina_1990 explică (pentru Laura927):

Am incercat, crede-ma, dar numai daca ma ridic din pat (ca sa ma duc sa beau apa, de exemplu) imi fuge somnul

| Arion_Cristina_1990 explică (pentru Laura927):

Am incercat, crede-ma si tot nu merge

| Laura927 a răspuns (pentru Arion_Cristina_1990):

Atunci cred ca este cazul sa consulti medicul de familie. Sincer!

| Sarge a răspuns:

Ai putea sa incepi prin a-ti defini un program exact de somn, pe care sa-l respecti cu tristete. Nerespectarea unui program normal de somn (8 ore pe noapte) duce la aparitia problemelor. Daca nu observi rezultate in 2 saptamani iti recomand sa mergi la medic. Poti bea un ceai de tei/sunatoare cu o ora inainte de culcare.