| CdeMetal a întrebat:

Ce sa fac daca am cosuri?
Sunt baiat si am tenul gras.
Am incercat sa le storc, dar e dureros.
E bun de ceva spirtul? Cineva mi-a spus sa incerc, dar am citit pe net si multi spun ca nu e bun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| TrustMeIKnow a răspuns:

NU! Nu folosii spirt sau produse ce contin alcool pe acnee, le faci mai rau.
Daca vrei sa folosesti ceva folosete miere de albine, este antiinflamator si te ajuta. Sunt multe 'solutii' pe gogu, nu am avut probleme cu acneele deci nu am incercat decat mierea cand vedeam ca apare unul cum il dadeam cu miere si se retragea, gen a 2-a zi mai era doar putin umflat si apoi *puf* disparea.
Poti sa te duci sa vizitezi un dermatolog, o sa iti dea ceva pastile + creme, la inceput o sa iti iasa foarte multe cosuri (adica FOARTE MULTE) dupa care nu o sa mai iasa mai nimic. Dupa ce opresti tratamentul e posibil sa iti iasa iar, dar nu la fel de multe ca la inceput.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te la dermatolog daca te deranjeaza atat, dar la unul bun cu recomandari

| cristimihailov a răspuns:

Daca esti la pubertate... cred ca poti doar sa astepti.

| Aasdfghj a răspuns:

In primul rand, inceteaza sa mai storci cosurile. In al doilea rand, inceteaza sa mai folosesti spirt pe fata, pentru ca acolo pielea este mult mai sensibila si se poate irita. Cel mai bun produs ti-l poate recomanda medicul dermatolog in urma unor analize.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! In adolescenta si eu aveam cosuri tot din cauza tenului gras, insa am avut noroc cu mama care mi le scotea mereu, iar acum am tenul imaculat. Poate mergi la cosmetica sau gasesti pe cineva sa ti le scoata. Doare, dar dupa ceva timp ai sa fii multumit.

| Edmonds2342 a răspuns:

Spala-te cât mai des cu apa sau apa și săpun pe fata și vei avea un ten mai curat

Răspuns utilizator avertizat
| TFlorentina8050 a răspuns:

Nu mai stoarce cosurile, spirtul doar deschide rana, deci daca iti storci cosurile si apoi te dai cu spirt o sa te usture de mori, da te cu zeama de lamaie, o sa usuce cosurile, ceapa, usturoi sau tine cartofi pe ele, da te cu pasta de dinti, la fel, o sa iti usuce cosurile, sau ia ti ceva special de la farmacie daca astea nu merg, dar sunt sigura ca o sa mearga, spala te pe fata cu cafea sau cu coaja de la banane

| Cătălina1115 a răspuns:

Nu stiu cam cate cosuri ai, dar eu folosesc mixtura mentolata. O găsești la farmacie la 8 lei...cam asa. Ea face ca si coșurile sa ti se usuce. Eu o pun seara. Ea intra in piele si mi le usucă. Dar pentru a avea un afect mai bun. fa asta zilnic. Dar nu uita ca inainte de asta ..sa aplici o crema hidratanta.