| c060005252 a întrebat:

Ce sa fac daca am racit si ma doare burta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Stai în pat, o sticlă cu apă caldă pe burtică, un ceai de tei.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere întrebarea ta anterioară ( despre menstruaţie ), bănuiesc că aceste dureri de burtă/ovare NU sunt de la o răceală abdominală!

Acele dureri de burtă ( pe care le menţionezi ) pot reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Pentru ameliorarea durerilor poţi să iei ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
O sticlă cu apă călduță aplicată în zona dureroasă, stai în pat.
O baie fierbinte cu sare de asemenea calmează durerea.
Dacă cumva Doamne fereşte, nu trece, mergi la doctor.
Te pup!

| valintinvalic2011 a răspuns:

Sa stai acasa