| rolly14 a întrebat:

Ce sa fac pentru a ma inalta mai mult? Am 14 ani si am 1, 54 si sunt scunda pentru varsta mea pe langa alti colegi de la kine din clasa.Sunt a3-a cea mai pitica din clasa.Am inceput sa fac mult sport, dar nu prea simt diferenta si este si obositor.Totusi cred ca am mai crescut 1 cm, nu mare lucru.Am citit pe net ca daca mananci alimente care contin carbohidrati iti incetinesti cresterea si am mai citit ca la fel daca mananci alimente care contin calciu de ex. lactate iar iti incetinesti cresterea.Deci ma puteti ajuta? sa imi spuneti macar daca sa fac in continuare sport sau sa nu mai mananc anumite alimente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Manele Man a răspuns:

Sigur! Eu am facut inot cand eram mic, iar acum la 18 ani am 1. 93(sunt baiat)

| ExTrEaM^^94 a răspuns:

Ai putea continua sportulwinking Baschetul, inotul de exemplu astea te fac sa crestiwinking. Fetele de obicei pe la varsta asta crescwinking se fac mai mari ca baietii.Eu asa stiam ca fetele cresc mai repede ca baietii tongue

| rolly14 explică:

Am uitat sa mentionez ca mi-am facut o radiografie... iar doctora mi-a spus ca maxim eu o sa cresc pana la 1, 60...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare ca esti scundahee hee. Eu am 14 ani, 1, 57 laughing. Cred ca ceilalti colegi sunt mai inalti, nu tu scunda. Am prietene de 1, 50 sau de 1, 65 la 17 anihee hee. Daca ai fost la radiografie, exista posibilitatea sa fie asa. Daca parintii tai sunt mai mici de statura, n-ai ce sa faci. Ai mei amandoi sunt inalti(au facut fac. de ed.fizica) si daca ar fi sa compar dupa spusele tale, eu sunt scunda. Acum, tot ce poti face este sa te bucuri de adolescenta deoarece este superba :X. Si cand ai sa devi adult, o sa te gandesti cate griji iti faceai si cat timp ai pierdut pentru probleme iremediabile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baschet

| posmagiu1996 a răspuns:

Depinde de tine sa stii!
persevereaza!
o sa reusesti!
eu am 1, 58 si sunt clasa a opta
tu esti mare la inaltime
dai funda?

| ramona_4168 a răspuns:

Problema e ca noi ne dezvoltam dar fiecare fata este diferita, eu de exemplu am 14 si am 1, 70

| flory_2293 a răspuns:

Eu cred ca poate mostenesti si o ruda sau unul dintre parinti, dar as vrea sa intreb: credeti ca sunt pitica la 1, 52 m pe langa faptul ca am 12 ani?