| Bogdan2304 a întrebat:

Ce sa fac sa imi deschid pofta de mancare? As vrea niste tehnici bune fara pastile

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sport in aer liber

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa faci efort /ceai din lamaie/eventual un cavit.
Daca nu, fa-ti un control medical.
O zi buna sa ai happy

| Bogdan2304 explică (pentru caramela):

Mia facut un conyrol medical si au spus ca pur si simplu nu am pofta de mancare si au spus ca am niste probleme si nu pot sa-mi dea pastile.

| ALGator a răspuns (pentru Bogdan2304):

"Ce probleme"?
Nu exista pastile pentru pofta de mincare. Depinde de ce vrei sa maninci mai mult. Ai deficit de greutate?

| Bogdan2304 explică (pentru ALGator):

Da

| ALGator a răspuns (pentru Bogdan2304):

Trebuie sa faci exact invers decat fac cei care vor sa slabeasca.
De ex 3 mese principale plus inca 3 pe zi. Ultima pe la 8-9 seara, ca sa dai ceva stomacului sa rumege si peste noapte.
Uita-te pe net sa vezi ce BMI (indice de masa ai) ca sa iti confirmi ca intr-adevar ai deficit si cam cit. Sub varsta de 18 ani se discuta altfel problema greutatii, normele sunt mai prudente.
Alege alimente care iti plac. Iti poti educa corpul sa maininci mai mult. Suplimenteaza cit poti la toate mesele. De ex, in loc de 2 felii piine la mic dejun, 3-4. Unt, smintina, brinza, lapte gras. Clasamentul puterii calorice e 9 grasimi. Apoi 7 alcool (daca esti peste 18, risc de dependenta!) apoi 6 zaharuri si fainoase. Restul au putin. Dar nu renunta la alimentatia variata si miscare si la ingrijirea dintilor (mai multe mese pe zi). Fructe "dulci" (banana, struguri etc) alune. Bucura-te ca poti minca, profita de asta. Cei mai multi saracii trebuie sa lupte sa faca foamea.
Urmareste greutatea odata pe saptamana, pe nemincate si neimbracate (de ex simbata dimineata). E greu sa iei mai mult de 0.5 kg saptaminal. Dar se rezolva in cateva luni :-)
Succes!
P.S. Uita leacurile si pastilele. Daca ai un deficit serios exista suplimente nutritive. Dar le da medicul si nu prea sunt bune la gust.
Se rezolva.

| RAY a răspuns:

Consuma mai multe produse care contin zahar de ce? zaharul pacaleste creierl si il mentine intr-o senzatie de foamete permanenta, evita proteinele ca asta reduc foametea si treci pe grasimi, grasimile dau dependenta cel mai rapid si se depun ca grasimi cel mai rapid sau fa sport si fa-ti corpul unul frumos, culturism + o dieta proteica

| onyvirus a răspuns:

Fa miscare

| madcerisier a răspuns:

Incearca sa mananci fara sa ai pofta de mancare cate un pic. Adica sa mananci cu de-a sila. Stii cum e, pofta vine mancand.
Incearca asa pentru cateva zile(3-4) sa vezi daca functioneaza la tine. Daca functioneaza, continua si mareste "doza". Daca nu functioneaza, sper sa primesti niste raspunsuri cu tehnici folositoare. happy