| Aicilef a întrebat:

Ce sa fac sa ma calmez cand sunt nervoasa? PS:. am ulcer.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Pai, nu te mai enervezi, te controlezi din timp. Cand simti ca ceva nu e-n regula gandeste-te la ceva frumos, la ceva ce-ti place, la amintiri care-ti aduc zambetul pe buze.

8 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

In ulcer pe langa tratamentul medicamentos specific, este indicata si psihoterapia, pentru ca ulcerul(gastro-duodenal)este mai mult o boala psihosomatica declansata de cele mai multe ori de stres.Trebuie sa mergi la medicul de familie sa te indrume spre un cabinet psihologic sau psihiatric, care lucreaza cu casa de asigurari, pentru ca din moment ce ai ulcer si tu esti in continuare nervoasa, lucrurile nu stau deloc roz pentru tine.sadMulta sanatate!

mariana
| mariana a răspuns:

Te enervezi pentru ca esti mereu nemultumita de tine si de ceeace faci, dar mai ales de ce realizezi. Incearca sa te imaci cu tine insuti, sa te placi asa cum esti, sa-ti pui teluri realizabile, prin eforturile proprii si sa te bucuri de rezultatele pe care le obtii, asa vei vedea ca, modul tau de viata se va schimba si te vei simti mult mai bine in piele proprie.
Desigur ulcerul poate sa apara si pe baza de stres dar el are o cauza concreta existenta unui bacil care a facut posibila crearea unei leziuni gastrice ori duodenale.
Tine regimul indicat de medic, dar incearca sa tratezi ulcerul si cu sucuri naturale, pregatite de tine din cartofi cruzi, minim 200 mililitri pe zi, dimineata pe stomacul gol si la pranz cate 100 ml. Acest suc poate fi inlocuit cu succes cu sucul de varza cruda, care contine vitamina U, foarte importanta pentru vindecarea leziunii si calmarea durerilor.
Poate starea de nervozitate sa provina si datorita durerilor de stomac pe care le ai si atunci calmandu-le si prin tratamentul naturist, te vei simti mai bine si nervozitatea ta va dispare ca prin "farmec". Multa sanatate si incearca sa rezolvi lucrurile pas cu pas si atunci stare ta de sanatate, in general, va fi mai buna. Gandeste pozitiv, metoda autosugestiei este buna si te va ajuta sa-ti "programezi" ziua mult mai bine.
Repeta urmatoarea mantra timp de 20 de ori dimineata si 20 de ori seara :
"Zi de zi mai simt din ce in ce mai bine din toate punctele de vedere" si vei vedea ca rezultatele vor fi nesperat de bune. Cunosti probabil Legea atractiei universale, ea chiar functioneaza daca gandesti negativ atragi numai relele spre tine insa daca gandesti pozitiv, viata ta va fi cu mult mai buna si vei avea posibilitatea sa constati ca, ai fost daruita de Dumnezeu cu calitati pe care poti sa le fructifici numai daca te cunosti bine si stii sa le pui in valoare.

| anad a răspuns:

Incearca autosugestia" sunt calma, nu ma enervez" si faza cu numaratul pana la zece!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Te enervezi usor pentru ca te temi de ceva. Descopera radacinile si inlatura acea teama intai. Iar pentru ulcer urmeaza tratamentul de la medic. Cand vezi ca ceva merge prost, faci un pas inapoi si afli ce nu e in regula, schimbi abordarea. Ideea e sa nu te mai enervezi, nu sa te calmezi dupa. Stai un pic singura, cu o muzica pe placul tau si gandeste-te bine, raspunsurile le vei gasi singura daca le cauti sincer si pe cat posibil detasat.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Impleteste bratari.

| danaalexa a răspuns:

Gandeste pozitiv si deseneaza ce simti.sau ma rog mazgaleste, rupe hartii eu asa ma calmez usor.Sau imagineazati ca bati persoana care te enerveaza sau ca distrugi ceea ce te enerveaza si va trece.Serios.inearca, sper ca te-am ajutat, te pup papa:*

| TheOriginalUser:) a răspuns:

Pune muzica relaxanta, gasesti pe www.trilulilu.ro

Nici chiar niciodata, dar prin puterea autosugestiei, vei reusi, spune cu voce tare cand esti singur : Sunt calm, destins, totul va fi bine. Nu am de ce sa ma enervez. Voi fi bine. CRede-ma ca la mine functioneaza, zic mereu, in fiecare zi :Totul va fi bine si asa este, chiar e super si functioneaza.;;)

| Evaa a răspuns:

Inspira/expira regulat si gandeste pozitiv
serios acum, treaba cu respiratul la mine merge...