| anonim_4396 a întrebat:

Ce să fac să nu mi se mai facă rău atunci când văd sânge?
Mă gândeam că ar trebui să fac niște analize...iar asta mă neliniștește. Mai este vorba și de acea stare de slăbiciune accentuată și de senzația de leșin, atunci când cantitatea de sânge luată este mai mare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Vorbeste cu cineva in timpul ala, se mai duce gandul :D

In rest... aici sunt cateva detalii:
http://ro.housepsych.com/gemofobiya_default.htm

Dar tot zic ca prima varianta este buna.

| Mosotti a răspuns:

Pai nu te uiti! Nu te pune nimeni sa vezi sange, te uiti in alta parte, e f simplu, asa evita astia care au problema ta.

| Catrice a răspuns:

Nu poți controla starea de leșin de după ca asa reacționează organismul. Si mie mi se întâmplă asta și nu mi-e frica de ace.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Legat de starea de lesin de dupa. Ai hipotensiune si ar trebui sa mananci ceva ca sa treaca.
Cat despre hemofobie... Nu te uita. N-ar trebui sa simti nimic in timp ce ti se recolteaza sangele.

| StrongHeart a răspuns:

Spune-ti in gand:Zoe, fii barbata! laughing
Aia e, doare un pic si trece, analizele ca analizele, dar cand te gandesti la altii bolnavi ce dureri suporta prin spitale parca o intepatura nu mai pare asa grava, mai ales ca o faci ca sa previi problemele de sanatate.

| NotNamed a răspuns:

Eu aproape am rezolvat treaba asta prin autocontrol. De obicei pateam asta mai mult in filme unde erau secvențe thriller cu impact emotional gen in care erau scene foarte puternice in care cadrul era focusat pe acea rană sau pe zona unde urma sa se creeze rana in realtime si atunci am incercat sa ma uit la cat mai multe secvente de genul, sa ma reuit la acele secvente pana m-am obisnuit. Pt lucrurile din realitate probabil esti mai anemica de fel si iti lipsesc prin urmare diferite vitamine in corp si trebuie sa adopti o alimentatie mult mai bogaga in vitaminele sau nutrientii necesari. Simtomele astea pot fi cauzate de mai multi factori, anemia poate fi doar o posibila varianta.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Problema asta tine de psihic.Ai nevoie de un psiholog.

| Flavianadx a răspuns:

Incearca sa nu te uiti. Daca nu poti, recomand ochelarii de cal.