| BiuL a întrebat:

Mi se face rau cand mi se ia sange. Ar trebui sa fac o analiza de sange insa ultimele dati m-a luat cu stare de lesin, paloare, slabiciune, greata si m-am ales cu o mica fobie. Ce pot face sa nu mai am manifestarile acestea dupa ce mi se recolteaza sange si cum pot scapa de teama aceasta?

Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

In primul rand, ii zici sa-ti recolteze sange in timp ce stai culcata. Asa, nu are cum sa ti se faca rau nici daca esti neurovegetativa...
Ramai intinsa 5-10 minute pe pat dupa ce a terminat de recoltat, iar apoi bei o cola (care va creste tensiunea si glicemia si va preveni o recidiva a episodului urat). Mie mi s-a intamplat asta pe drum (la vreo 2-3 minute dupa ce mi-a luat sange) si nu stiam pe unde sa ma intind, asa ca m-am asezat pe o banca ca ultimul hobo rolling on the floor Stiu exact prin ce treci (iar ce ti-am spus mai sus chiar functioneaza).

1 răspuns:
| Eookatha a răspuns:

M-am mai intalnit si eu cu asa ceva.
Am mers mai de mult cu o prietena sa isi faca niste analize, dar ii era firca sa mearga singura si m-m dus cu ea. Dupa ce i-a luat asistenta sange, a inceput sa ii se faca rau, a zis ca totul se invarte cu ea.Asistenta i-a spus ca daca i se face rau cand ii ia sangele, are lipsa de calciu si vitamine.
Prietena mea e cam rusinoasa, asa ca am intrebat-o eu pe asistenta ce sa faca daca i se mai ia sange si i se face rau.
Ea a spus ca dupa ce i se ia sangele sa ramana putin intinsa, ca nu i se va intampla nimic.

Sper ca te-am ajutat.
Funda?
big grin