| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă destul de mare. Mie mi-i foarte frică de sânge. Adică merg la analize medicale, văd sânge și mi se face rău sau chiar leșin. Odată am mers acasă la o prietenă de ziua ei și vroia să îmi facă o farsă, și a vărsat vin roșu pe jos ca eu să cred că e sânge, din nou mi-a fost rău. Când mă tai puțin și văd zona respectivă simt că leșin. La menstruație când sunt, vin de fiecare dată amețită și transpirată de la baie. Ce aș putea face ca să scap de această frică? Am 13 ani straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Ai hemofobie.
O consiliere psihologica te-ar putea ajuta mult.
Te pup!

| SparkleO a răspuns:

Salut.

cunosc cazuri asemanatoare. este vorba de hemofobie. ce e de facut? cumva trebuie sa-ti infrunti frica.

Ce este de facut

Contracta-ti muschii

Aceasta teama se manifesta printr-un puseu al tensiunii arteriale.

Uita de exercitiile de relaxare. In situatii de spaima, contracta-ti muschii, fortandu-te sa iti mentii un ritm cardiac regulat.

Scutura-ti bratele si picioarele, pentru a face sangele sa circule.

Expune-te „pericolului"

Vederea sangelui la propria-ti persoana, la altii sau la televizor…

Noteaza toate situatiile anxiogene, apoi ierarhizeaza-le: de la cele mai usoare, la cele care sunt cel mai greu de suportat.

Urmarind aceasta ordine, creeaza-ti singur astfel de situatii. De exemplu: numai pronuntarea cuvantului „sange" te paralizeaza? Scrie-l, repeta-l cu voce tare.

Odata depasita aceasta teama, treci la urmatoarea. Scopul? Diminuarea fricii, pana la banalizare.

| Paix a răspuns:

Cam greu de ajutat, mai ales 13 ani deci cu msa-ti explic ai o fobie, fiecare avem de ceva lucru care ne inspaimnata si este foarte greu sa o infrangi scapi. Dar se zice ca daca ai un psihic puternic care poti lupta si rezista iti poti invinge teama, incearca si straduiestete sa rezisti gandeste la ceva frumos cand vezi etc. Dar daca nu reusesti, ceea ce nu este o rusine mergi la un psiholog sunt multi cu probleme din astea fobii.

| babyV a răspuns:

Ar trebui sa te duci la psiholog...