| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac sa nu mi se mai umfle venele pe picioare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa mergi urgent la medic pentru investigatii, sa nu fumezi, sa nu mananci grasimi, sa nu faci plaja sau sa stai cu picioarele langa o sursa de caldura.mananca cat mai natural, gateste mai mult peste, carne de pui, vita sau curcan.foloseste in salata -sfecla rosie, varza, morcov, ridichi.este recomandat mersul pe bicicleta si inotul.nu sta mai mult de 2 ore in acelasi loc si misca picioarele tot timpul(mai ales in avion, autobuz sau masina) sau foloseste un scaunel mic pentru picioare cand esti la birou. tenisul basketul, voleiul nu sunt indicate. evita dulciurile pentru ca duc la obezitate, cresc colesterolul, cresti in greutate si picioarele au de suferit.tratamentul de la medic nu trebuie substituit cu ceaiuri, unguente sau tratamente naturiste, pot sa le faci simultan dar niciodata nu renunta la medicatie si la controlul cel putin anual la un medic de specialitate.indicata o ecografie doopler anuala si analize de sange specifice afectiunii macar de 3 ori pe an.

4 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Vezi ce scrie la adresa de mai jos
http://www.profamilia.ro/familia.asp?medicina=44
Dar in primul rand pentru a determina cauza si natura bolii trebuie sa mergi la medicul de familie, el te va indruma unde este cazul dupa ce iti vei face analizele

cristian
| cristian a răspuns:

Sa nu stai mult timp in picioare.
Sa faci bai cu apa rece.
Cand te odihnesti stai cu picioarele ridicate mai sus decat corpul.

| mariazet45 a răspuns:

Ai putea avea varice sau tromboflebita, mergi la medic sa ti dea un diagnostic si dupa ai mai vb

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa stai cu ele in sus