| CiocolataBuna a întrebat:

Ce sa fac sa scap de constipatie? Am incercat sa beau mai multe lichide (apa, supa) dar nu ajuta...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte simplu sa scapi de constipatie, foarte sanatos si natural, daca faci urmatoarele
Fierbi 1 kg de mere in apa, cu tot cu coaja, taiate in cubulete, fara pic de zahar.
Se pune lichidul cu tot cu mere, impartite cumva egal, in borcane si se dau la rece. Se consuma cate 1 cana de 200-250gr pe zi, de prefera seara, ca a doua zi dimineata sa ai scaun.

Atentie! NU se pune nici un pic de zahar si musai trebuie sa manaci fructele cu tot cu coaja si sa bei lichidul fiert de la mere.

Aceasta reteta simpla si delicioasa este una din cele mai bune, care te scapa de constipatie si iti regleaza tractul intestinal.
A functionat intotdeauna la mama mea, care avea deja constipatie cronica si nu reusea sa iasa afara nici cu pastile.

| alinadianaaa a răspuns:

Consuma ceai de crusin cate o cana pe zi, si ai sa vezi ca incetu cu incetu o sa ai un tranzit normal.Iti recomand ca macar odata pe an sa faci o cura de detoxifiere

| almaz a răspuns:

Îți recomand ceva care chiar ajuta, cumpărați 1-2 litri de suc de prune, suc natural, poate găsești prin carfur la borcan de 3l. Îți recomand sa alegi sucul sa fie cât mai consistent, sa nu fie apa chioara, dar sa fie cât posibil de consistent, ia și pune-te sa bei acest suc cât poți, dacă încape 1l in tine dintr-o data, băgă 1l, și de dorit sa fii acasă in momentul in care bei. O sa te ajute, așa am scăpat eu pe vremurile când tineam diete și mancam prea putine fibre. Sănătate.

| Leo_Leo_1979 a răspuns:

Am observat ca in general consumul excesiv de carne produce constipatie. Daca vei manca mai multe legume, fructe, cereale cu siguranta nu vei mai avea aceste probleme, deci mese bogate in fibre. Carnea, ouale, laptele, branza, mezeluri sunt alimente care nu contin fibre.Bea apa alcalina care ajuta la detoxifierea si echilibrarea organismului. Eu beau Calipso, apa usor alcalina cu un continut echilibrat de minerale. Iti recomand sa bei un suc de fructe rece inainte de micul dejun

| CiocolataBuna explică (pentru Leo_Leo_1979):

Carne nu mananc excesiv, iar celelalte sunt prezente in fiecare zi legume, fructe, cereale integrale dimineata; am observat ca am un tranzit tare lent si din cauza asta, daca mananc kiwi totul e ok, daca am mancat o banana s-a dus pe apa sambetei scaunul, stau cu pofta-n san la banane ca imi plac tare mult. Cred ca voi merge la un nutritionist si eventual ceva analize.
Multumesc de sfat, o sa incerc si cu apa calipso

| Theraas a răspuns:

Ia smikactiv