| anonim_4396 a întrebat:

Ce remedii știți pentru constipație? Am incercat să mănânc și fibre, am băut lichide și nimic...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru conspiratie, remediul este curtea martiala.

Pentru constipatie, un remediu bun este sa inghiti cateva linguri de ulei comestibil (floarea soarelui, oliva), iar dupa un jumat de ora bei doua cani mari de lapte caldut indulcit cu miere.
Daca le iei seara (chiar inainte de culcare) dimineata sa ai rezervata toaleta libera!winking

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Conspiratie? Sau gelozie?, nu prea sunt remedii. A constipatie era? A naibii limba română cu atitea cuvinte, păi pentru constipatie există celebrul dulcolax, sau ceaiuri de crușin, dar alimentatia este vinovată pentru constipatie, nu bei destulă apă, trebuie 2 litrii pe zi de apă, supe ciorbe lichide, lasă mincarea tip fast food, ca nu este bună, sau pizza sau brînzeturile care produc constipatie, si treci pe salate de varză de roșii salată verde, si o sa vezi ca vei avea scaun normal fara probleme, eu i ti doresc succes

| RobertMoon a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Stai liniștit că știu bine limba română, dar am scris de pe telefon și a intervenit corectorul.

| RAY a răspuns:

Ce conspiratie este in stomacul tau?

| Eduard_Sorin_1990_zpcN a răspuns (pentru RAY):

Al naibii nebun laughing) ma omor

| anonimg a răspuns:

Ca aliment, cele mai bune sunt tărâțele alimentare: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/......ps?/images
Erau la Kaufland.
Sau poți lua fulgi de orice fel de cereale (grâu, ovăz, secară) și care nu au zahar in ele.
Mai exista și la farmacie medicamente care te "strâng" la stomac. Nu trebuie rușine să mergi și să le ceri. Farmacista va ști ce să îți dea, chiar dacă nu cunoști vreun medicament anume.
Și până nu te faci bine nu mai consumi nimic dulce pentru că zahărul te "înmoaie" la stomac. La fel și oțetul.
Poți să consumi și covrigi. Pâinea neagră, integrală te va ajuta mai bine decât cea albă. Nici când vei fi sănătos să cauți să nu mai consumi pâine albă.

| gabicoo a răspuns:

Compotul de prune - natural.
Dulcolax - medicament sintetic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dulcolax. Te ajuta sa elimini demonii din tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aaa conspiratie? Nu stiu la ce te referi laughing

| iamprettybored a răspuns:

Ai zis lichide deci presupun că te referi la TRANSPIRAŢIE. Dacă transpiri si când stai linistit acasă, și respiratia ta e normala, și esti calm și relaxat... Ai hiperhidroză probabil, dar nu neaparat. Locală - doar intr-o zona (talpi, palme, subrate) = cea mai comună, sau generalizata= tot corpul, ar putea semnala o altă afectiune. Dacă transpiri în somn, probabil ai altă afectiune! Diabet, probleme de tiroidă sunt cele mai comune. Mai sunt și altele.

Cel mai bine te duci la medicul de familie! El te va trimite la medicul unde trebuie. E bine să-ti faci și niste analize, să fii sigur că ai analizele bune. Oricum o sa-ti zica medicul ce analize sa-ti faci. Dacă primesti un diagnostic, primesti si un tratament. Nu cauta să tratezi efectul fără să stii cauza! S-ar putea să ai o alta conditie mai gravă, care necisita tratament! Nu se stie niciodata. Mai bine mergi la doctor. Nu-ti fie rusine. N-ai de ce. Și eu am fost cu aceeasi simptoma si am scapat de problema. Medicul este acolo ca să te ajute!

După ce mergi la doctor și iti faci analizele, pune alta intrebare. Avem nevoie de un diagnostic ca să te putem ajuta.

Multă sanatate!

| valen71n a răspuns:

Teoria constipatiei happy