| Anamaria1929a a întrebat:

Ce sa faci cand nu mai poti si te simti singura? Credeti ca e o alegere nasoala sa te sinucizi cand cazi de tot la pământ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.

Nu ești singura,te ai pe tine,poți avea multă lume în jurul tău și sa te simți la fel de singura,sau sau ba chiar și mai rău de atata,sa cazi și într-o depresie mai profunda când realizezi ca nu oamenii îți schimba starea lăuntrică; starea spirituala.

Când te simți singura si neajutorata, chiar tu poți fi propriul salvator sau propriu demon,sa ști ca noi suntem cei mai mari dușmani, nu cei din exterior, noi ne autosabutam mereu, și ne autodelimitam de la tot ce înseamnă VIATA SI FERICITE.

Depresia apare atunci când un om s-a pierdut pe el însăși, și-o pierdut propriile valori și teluri în viata, când s-a abandonat pe el însuși, și nu s-o mai prețuit deloc. Cauta-ti un scop în viata, asta e principalul motiv și cauza din care noi ne am perpetuat ca specie; instinctul de a supraviețui, de a lupta, și de a cuceri și birui.

Da, este o alegere nasoala și permanenta pe care nu o vei mai putea da înapoi, care nu va mai avea continuare, și evident la care vei lasă în urma ta multă suferință celor ce țin la tine, familiei tale părinților tai.

Sfatul meu este sa o iei de la 0, sa te ieși în natura cât mai des,sa te relaxezi si meditezi asupra propriei vieți; doar schimbandu-ti stilul de a trai poți ieși în mod real din aceasta stare morbida,înfrunta temerile pe care mereu le ai dovedit, înfrunta-ti fricile,fobiile,lucrurile de care mereu ai fugit. Cunoaște oameni noi; oameni pozitivi,evita oamenii dramatici si negativisti care mereu se justifica dar niciodată nu acționează; pune-te mereu le tine pe prim plan,idealurile tale, lipsurile tale, dezvolta-te personal; fa sport, yoga, meditații, și psihoterapie cognitiv-compprtamentala.

Dacă nu te asculta nimeni si ti teama de a fi judecata, apelează la un duhovnic dacă nu îți permite să mergi la un psihoterapie, lui ii poți destăinui tot ce ai pe suflet, toate problemele tale fără a fi judecata, acolo vei găsi doar înțelegere și totul se face în taina.

Multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinuciderea e o soluție permanentă la o problemă temporară.

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta daca tentativa reuseste. Daca nu, devii leguma cu exact aceleasi probleme sau mai mari.

| gogugogugogu a răspuns:

Sinuciderea nu este o optiune. Probabil anturajul tau e format din persoane incompatibile cu sufletul tau, cu felul tau de a fi. Cred ca daca ti-ai gasi un prieten sau o prietena care sa fie ca tine sau care sa te inteleaga si sa te aprecieze asa cum esti, ai reveni la viata. Capul sus, uita de sinucidere, si incearca sa te debarasezi de toate persoanele care nu te merita.

| yungandreigawd a răspuns:

Nu merita sa ajungi la o asa decizie, viata merge inainte indiferent de chestiile negative care iti vin in cale.