| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa faci sa nu te ingrasi pe perioada sarcinii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| viorel2c a răspuns:

Sotia mea a luat in greutate pana a nascut 20 kg. Apoi le-a dat jos la fel de usor cum le-a pus, dar a avut si lapte din belsug.

2 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Sa nu mananci pentru doi ci pentru unul ...aici gresesc mai toate femeile cand sunt gravide au impresia ca trebuie sa manance pentru doi ca asa creste bebe mare... eronata afirmatia asta... multe fructe, multe legume mai putine dulciuri... sa nu mananci mai multe dulciuri ca de obicei... daca poftesti ceva mananca cu moderatie... ai grija sa faci si un pic de miscare... adica mers pe jos, plimbare sau poti incepe o gimnastica pentru gravide...

| bluedar a răspuns:

Optim in sarcina e sa iei in greutate pana la 13 kilograme, e inutil sa crezi ca nu te vei ingrasa, sau sa te infometezi sperand sa nu se intample si sa faci rau bebelui. In primul rand nu trebuie sa mananci pentru 2 persoane, o alimentatie echilibrata care iti asigura necesarul de vitamine, proteine, carbohidrati, substante minerale si orice altceva are nevoie corpul tau. Daca mananci putin sa nu ti se para ca nu e normal, pentru ca oricum bebe isi trage ceea ce are nevoie din rezervele pe care le are organismul tau. Insa trebuie sa fii atenta sa iti asiguri toate cele necesare, astfel previi aparitia unor probleme la tine, cum ar fi caderea parului, dintii care incep sa se strice, durerile de oase care se vor resimti mai mult dupa sarcina(vorbesc din experienta personala). Si apoi mai poti face miscare moderata, sunt exercitii speciale pentru gravidute, care nu numai ca te vor ajuta sa te mentii ci te vor si pregati pentru urmatoarea etapa, nasterea. Sunt exercitii Pilates pentru gravidute, se poate face inot, insa ceea ce ti se potriveste iti poate spune doar ginecologul, in functie de starea ta stabila sau mai putin de graviduta.