| Ana_capsuna a întrebat:

Microdermabraziunea este contraindicata in perioada sarcinii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jolie_3446 a răspuns:

Am facut acum o saptamana o astfel de procedura si nu are de ce sa fie contraindicata pentru sarcina. Este nedureroasa, simti doar o mica curatare si inrosire a pielii ca si cum te-ai exfolia singura acasa, doar ca este mult mai intensa. Cand mi-a aratat cosmeticiana ce a ramas in acel filtru de la aparat, am ramas surprinsa si nu am un ten incarcat.

1 răspuns:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

"Petele maronii pot aparea pe obraz sau pe nas de exemplu. Pentru indepartarea acestora se pot face diverse tratamente precum microdermabraziunea, peeling-ul chimic sau terapia cu laser. Atentie insa: nu incepe niciun tratament fara a consulta in prealabil un specialist dermatolog. Doar acesta poate stabili ce tip de tratament ti se potriveste cel mai bine!"
Se pare ca este indicata... vezi mai multe la adresa
http://www.topsanatate.ro/......27395.html