| wapriliew a întrebat:

Ce sa mai fac cu transpiratia mea? Transpir destul de mult si miroase cam urat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Foloseste un antiperspirant mai ca lumea

| valentingb a răspuns:

Fie esti chiar in mijlocul adolescentei, fie ai probleme la bila (colecist, fiere). Daca tot mergi la medic, fa-ti si niste analize pentru colecist. Fiind minora si eleva, sunt compensat sau chiar gratuite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Transpiraţia excesivă poate avea multe cauze, începând de la dezechilibrul hormonilor tiroidieni şi terminând cu dezechilibrul SNV. Este foarte important să ştim CE anume tratăm şi abia apoi să alegem tratamentul. De exemplu, dacă transpiraţia excesivă provine din efortul organismului de a se detoxifia, trebuie ales un tratament de detoxifiere, altfel suprimarea transpiraţiei duce la acumularea toxinelor în organism cu efecte nefaste:
poate apărea steatoza hepatică, probleme renale, noduli, chisturi etc. Organismul va încerca să "depoziteze" toxinele de care nu poate scăpa. Este important un diagnostic care să identifice cauza.
Sunt de părere că un medic de medicină integrativă ar trebui să se ocupe de problema ta, trebuie să ştie şi endocrinologie, dar şi homotoxicologie şi fitoterpie şi electroterapie!
Te pup!

| Gesara a răspuns:

Transpiratia nu miroase dec faceat in contact cu bacteriile. Spala-te dimineata si dati cu un deodorant. Mai mult nu poti face.

| iMaddy a răspuns:

S-a tratat acest subiect intr-o zi la clasa, noi avand un coleg cu astfel de probleme.O doamna profesoara ne-a explicat ca aceasta este o problema de sanatate, la urma urmei. Ne-a sfatuit atat pe noi, cat si pe acel coleg sa evitam sinteticele iar pentru tratarea problemei, folosirea bicarbonatului, care opreste transpiratia si oarecum, o impiedica.