| BlueScreen a întrebat:

Am 14 ani si transpir foarte repede si imi miroase URAT transpiratia aproape ca mi-e jena sa ma joc deoarece imi e frica sa nu observe prietenii mei. Dati-mi si mie va rog cateva sfaturi impotriva transpiratiei de fapt mai mult pentru miros. Parintilor nu le miroase transpiratia

Răspuns Câştigător
| Colors a răspuns:

Transpiratia este un proces fiziologic absolut normal prin care sunt eliminate toxinele, insa transpiratia excesiva este intotdeauna un lucru stanjenitor, care te pune in situatii penibile.

Mirosul transpiratiei vine din alimentele pe care le consumi si din bacteriile care se afla la nivelul pielii. Carnea, condimentele, alcoolul, cafeaua sau branzeturile accentueaza si modifica mirosul transpiratiei, facandu-l greu de suportat. In acelasi timp, transpiratia poate capata un miros urat in momentul in care ia contact cu bacteriile aflate pe corp. Acest lucru este favorizat de o igiena corporala necorespunzatoare.

Iata ce poti face pentru a scapa de transpiratia excesiva:

1. Pentru dusurile zilnice, utilizeaza un gel de dus sau un spun antibacterian, care sa iti lase corpul foarte curat, lipsit de bacterii care in contact cu transpiratia capata un miros de nesuportat.
2. Nu folosi acelasi rand de haine doua zile la rand. Materialele care intra in contact cu pielea, si implicit cu transpiratia, trebuie spalate dupa fiecare purtare.
3. Alege haine cat mai lejere si din materiale din fibre naturale care sa lase pielea sa respire.
4. Epileaza-te in mod regulat la sub brat. Cu cat ai mai putin par, cu atat exista mai putin disconfort. In plus, pilozitatea excesiva intretine si stimuleaza umiditatea, aparitia bacteriilor si a mirosurilor.

5. Foloseste un deodorant cu un miros placut. Acesta se foloseste imediat dupa dus, dar nu imediat dupa ce te-ai epilat pentru ca pielea este inca sensibila. Lasa pielea sa respire putin dupa epilare (cel putin 15 minute) si abia apoi foloseste deodorantul.

6. Redu pe cat posibil consumul de cafea, alcool, condimente si chiar carne. Aceste alimente amplifica mirosul neplacut la transpiratiei.

7. Consuma zilnic ceai de salvie (planta macinata care se gaseste in plafaruri, nu pliculete). Salvia este recomandata de specialisti pentru a reduce activitatea glandelor sudoripare. Ceaiul isi va face efectul mai ales in cazul celor care transpira excesiv.
8. De asemenea, rozmarinul este excelent in lupta cu transpiratia. Dizolva 7 picaturi de ulei esential de rozmarin in 20 de ml de apa si aplica solutia in zonele in care transpiri cel mai mult.

9. Bicarbonatul de sodiu este si el un inlocuitor perfect pentru un antiperspirant. Acesta absoarbe cu succes mirosurile si diminueaza activitatea glandelor sudoripare. Nu trebuie decat sa il aplici ca pe o pudra, in zonele cu pricina.

Cel mai folosit produs ramane antiperspirantul, insa in ultima vreme acesta a inceput sa fie blamat pentru ca impiedica transpiratia, un proces natural obligatoriu. Mai mult decat atat, se presupune ca aluminiul continut de antiperspirante, este vinovat de aparitia cancerului.

Dar sa stii ca poti incerca si deodorant Nivea si altele, daca vezi ca nu poti sa scapi nici cum de asta, poti merge la un doctor, macar sa iti recomante ceva!

Mai cunosc persoane care transpira si chiar fara sa faca efort, poate ca si corpul tau asa este, dar trebuie sa rezolvi intr-un fel asta!

Succes love struck fUNDA?:*

| BlueScreen explică (pentru Colors):

Multumesc pentru raspuns am sa incerc cu ceaiurile din plafar dar sa stii ca am 14 ani si nu consum nici cafea nici alcool mama in cumpara doar haine din bumbac si debicei folosesc lucruri largi fac baie zilnic dabea acum incepe sa imi dea cateva fire de par la subrat si nu pot sa spun ca foarte foarte mult transpir dar imi miroase transpiratia. oricum multumesc si am sa va urmez sfatul.

| Colors a răspuns (pentru BlueScreen):

A pai daca ai 14 ani sa stii ca esti in perioada pubertatii si de aceea ti se intampla asa, dupa ce treci de ascesta etapa lucrurile se vor schimba sa stii!

Succes:*

7 răspunsuri:
| inghetsatacufistic a răspuns:

Spala-te...da-te cu deodorant...

| Emma112 a răspuns:

Buna!
Pai, in primul rand trebuie sa faci macar 2 dusuri pe zi si apoi sa folosesti un deodorant cu protectie maxima.
Daca nici asa nu merge treaba, ar fi cazul sa mergi la un medic, sau sa le spui parintilor. happy

| BlueScreen explică (pentru Emma112):

Fac baie dim si fac si in timpul zilei cand vad ca transpir si miros iar deodorant folosesc Menen. Dar menen-ul tine doar daca nu fac efort. daca incep sa alerg nici urma de menen.

| Emma112 a răspuns (pentru BlueScreen):

Mda..pai nu stiu. e si faza cu varsta.

| Heineken a răspuns:

OK...nu te panica, sunt niste dreglari hormonale...e doar o perioada de timp
dar ia-ti pachete de servetele