| LTAA a întrebat:

De ce transpirația miroase urât?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Transpiraţia nu are miros.
Ea capătă acel miros atunci când intră în contact cu bacteriile pielii.
Aşadar, e greşit spus "miroşi a transpiraţie".

| KodrutZ a răspuns (pentru MadRaven):

Depinde. In mod normal se elimina si apa si toxine. De aia miroase nasol atunci cind miroase nasol. Plus ca depinde si ce halesti.

| LTAA explică (pentru MadRaven):

Cineva mi-a spus - ...-incercat/ - că ar fi vorba de bacteriile din sânge, dar vreau mai multe păreri.

| MadRaven a răspuns (pentru LTAA):

Eu îţi spun ce am învăţat de la medicul meu de familie şi de la profesoara mea de biologie.

| LTAA explică (pentru MadRaven):

De 2 săptămâni transpirația mea pute, și oricum aș încerca, tot transpir.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Datorita unor bacterii.Nu toate persoanele au transpiratia urat mirositoare.

| PedoBarbie a răspuns:

Cine te-a minţit? Ea nu miroase.

| drogh a răspuns:

Transpiraţia poate rezulta din cauza căldurii, după efort sau din cauza stresului şi este diferită din punct de vedere chimic. Cea mai urât mirositoare este transpiraţia cauzată de stres. Acest lucru se întâmplă deoarece transpiraţia care miroase urât este produsă de una dintre cele două tipuri de glande sudoripare, numite glande apocrine. Aceste glande se regăsesc, de obicei, în zone cu mult păr, cum ar fi subraţul, zona inghinală sau scalpul. Mirosul neplăcut este rezultatul bacteriilor care ajung la suprafaţa pielii odată cu transpiraţia.

| Madayna a răspuns:

Transpiratia nu are miros, mirosul acela urat vine de la bacteriile formate de exemplu in zona axilei.

| andreea13deea a răspuns:

Pai transpiratia nu miroase. Ea incepe sa miroasa atunci cand bacteriile o descompun.