| laurbalaur a întrebat:

Ce sa mananc pentru masa musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Cere informatii la: email: olympusgroup_93@yahoo.com
web: www.olympusgrup.ro sau intra pe site.

4 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

Proteinele de calitate sunt caramizile care construiesc o masa musculara ferma. proteine gasesti in carne de pui, vita, peste, oua(albus), branza, lapte, soia si in suplimente nutritive( ideal protein de la firma redis este o alegere foarte buna si de buget) "stai departe de carnea de porc si grasimi in general!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general sunt recomandate proteinele, dar mare atentie pentru ca obosesc ficatul si rinichii, de aceea trebuie sa mananci fara grasime.carnea rosie(vaca sau cal), piept de pui sau de curcan fara piele, produse lactate degresate.carbohidratii sunt de asemenea indicatii dar si aici ai ceva limite, sunt cei cu actiune lenta si cei cu actiune rapida, dintre cei lenti :cartofi fierti, fasole, orz alb, porumb cereale. cei cu actiune rapida:mierea, cereale integrale, suc de portocale sau de struguri.nu este indicat s a iei in greutate foarte rapid pentru ca atunci o sa ai si depuneri de grasime si tu vrei doar marirea masei musculare, exercitiile fizice te ajuta dar trebuie continuitate altfel vei avea probleme. nu uita sa te hidratezi, lichidele reci se asimileaza mai repede dar iti trebuie sa faci si ceva aerobic sau forta pentru ca altfel raman in fibra musculara si vei avea retentie de apa in organism

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general pentru masa musculara se consuma proteinele iar pentru forta se administreaza creatina! dar mai multe informatii ve gasi aicihttp://www.redis.ro/Web/index.php