| fanebabanu a întrebat:

Ce se intampla cand unei persoane cu grupa de sange 01 i se introduce sange cu grupa B3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daiana90 a răspuns:

Pai exista 4 grupe de sange.Grupa 0 (zero) (I), grupa A(II), grupa B(III) si grupa AB(IV). Grupa 0 poate DONA la toate grupele dar nu poate Primi decat la grupa sa, deci este DONATOR UNIVERSAL.Grupa AB poate PRIMI de la toate celelalte grupe dar nu poate dona decat grupei sale.(daca nu se respecta aceasta "compatibilitate poate surveni moartea primitorului deoarece doua picaturi de sange provenite de la doua persoane diferite in cazul in care sangele lor nu este compatibil apar mici granulatii, acest fenomen se numeste aglutinare si se datoreaza faptului ca hematiile se lipesc unele de altele.Atunci cand in urma transfuziei se produce aceasta aglutinare hematiile aglutinate astupa vasele de sange, intrerup circulatia sangvina si provoaca moartea primitorului. Daca nu are loc aglutinarea cele doua piaturi de sange se pot amesteca, adica sunt compatibile.Demult,chiar daca se respecta compatibilitatea, survenea moartea primitorului si acest caz se datoreaza Rh-ului.Este un alt factor de compatibilitate. Unii au Rh- altii au Rh+. De aceea pe langa compatibilitatea grupelor de sange trebuie vazut si compatibilitatea Rh-ului

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Globulele rosii se distrug si hemoglobina se elimina pe cale renala, ceea ce duce la blocaj renal si moarte.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Persoanele care au grupa de sange 01, pot primi sange numai de la cei cu aceiasi grupa de sange cu acestia.

| Incubus a răspuns:

O mica completare la daiana fara nici o importanta:este gresit spus 01 sau b3 fiind un pleonasm, se foloseste ori cifrele romane I, II, III, IV ori literele O, A, B, AB (doar ca nu imi place cand asa ceva)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat intervine moartea sunt si sanse sa nu intervina daca o persoana cu rh pozitiv din greseala o facut la una cu rh negativ si aveau aceeasi grupa de sange cand se intampla procesul asta se scad globulele rosii din sange si poate fi provocata anemia