| EmiliaTonciuVasile a întrebat:

Ce se intampla daca amesteci insulina cu solutie de NaCl si ti-o injectezi subcutanat? Dar insulina cu apa? Dar NaCl curat (daca injectezi cca 8-6unitati)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Insulina se injecteaza fara alti diluanti pentru ca e deja calculat in cat timp se absoarbe si cum. Se absoarbe mult mai greu daca o diluezi in solutie salina (ser fiziologic).
Insulina cu apa. Pai in primul rand apa nu e sterila, si cel mai sigur poti sa faci o infectie sau clorul din apa sa-ti produca o iritatie. Niciodata nu se injecteaza apa, nicaieri.
Daca injectezi ser fiziologic simplu nu se intampla mare lucru dar nu e recomandat, e mai mult pentru administrare venoasa.