| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca beau putin mai multa Coca Cola ocazional?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristianaMaria a răspuns:

Cel mai rau mod de a bea pentru dinti.Cu cat bei mai des, cu atat expui dintii la mediul acid mai mult si in timp vei ajunge sa ai niste carii respectiv eroziuni ale dintilor (mai spre gingie) de vei ajunge sa iti faci lucrari in toata gura.E foarte greu sa plombezi dintii asa de sus(spre gingie) pentru ca e mediu umed si pica materialele de restaurare de acolo plus ca se poate extinde si sub gingie si iti pica si dintii dupa.Macar daca bei, bea mult odata.E cel mai periculos putin si des pentru ca iti demineralizezi dintii de o mie de ori.Inafara de asta, zaharul, tonele de zahar din suc, fac rau atat la dinti cat si la organism, il da peste cap si exista riscul sa devii dependent.Acidul fosforic din suc iti face rau la stomac, poti ajunge la gastrita in timp.Cafeina din suc in exces iti da o stare de agitatie, in cele mai rele cazuri palpitatii, insomnii.
Ocazional merge sa bei, dar sfatul meu e sa o lasi mai moale pentru ca nu e ok deloc. Evita otravurile astea cat de mult poti pentru ca din cauza lor ajungem unde ajungem cu fel si fel de boli

| TreflăDe3 a răspuns:

Nu pățești nimic. Beau cola de la 7 ani, acum am 16..am facut analize in fiecare an..nu am nimic