| Aihao19 a întrebat:

Ce se intampla daca iei vitamine efervescente(Supradyn) un timp mai indelungat, pentru energie?(in doza recomandata)
A mai luat cineva asa?
Nu am fost la medic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Nu se întâmplă nimic, am luat și eu când mergeam la antrenamente timp de 3 luni și le recomand, recomand și pastilele, dar și pastilele efervescente, nu are ce rău să îți facă, corpul are nevoie de vitamine, iar daca le iei și dintr-un supliment ca acesta este cu atât mai bine, mai ales dacă nu ai timp să mănânci mereu(exemplu la școală sau când ești plecat).

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se intampla nimic. Eventual o mai multa pofta de mancare.

| ALGator a răspuns:

E de presupus ca nu se intampla nimic. Trebuie sa ai mai intii un deficit de vitamine (o anume vitamina sau mai multe) in organism pentru ca sa existe o nevoie de a completa cu un aport exterior. In mod normal, e de presupus ca organismul cauta sa mentina concentratia din corp a vitamineor la valoarea normala si elimina restul. Un medic iti poate eventual spune daca exista vreun pericol ca o anume vitamina pe care ti-o administrezi sa depaseasca concentratia normala in corp si sa cauzeze dereglari.
De fapt este invers, medicul este cel care trebuie sa initieze administrarea vitaminelor dupa ce a identificat o nevoie in corp.
Informatia citita in prospectul acestor produse risca sa fie influentata de interesele comerciale ale producatorului. Chiar si asa, este bine sa citesti intotdeauna prospectul sau indicatiile medicamentului sau preparatului pe care te hotarasti sa il iei.