| Florazul15 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă încălzesc mâncarea într-o farfurie din plastic la cuptorul cu microunde? E periculos pentru sănătate? Am înțeles că la o temperatura mare plasticul ăla poate emana substanțe toxice

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unele plasticuri se pot deforma / descompune mai mult in cuptorul de microunde.
Sunt farfurii si cutii de plastic TESTATE pentru microunde, care sunt mai sanatoase. Acelea se pot folosi.

| sierra1 a răspuns:

"dacă încălzesc mâncarea într-o farfurie din plastic la cuptorul cu microunde... plasticul ăla poate emana substanțe toxice"

e foarte corect ceea ce spui

| relian a răspuns:

Nu te afecteaza stai linistit, daca afecta, ar fi scris pe undeva, nu folositi chestii de plastic in cuptor.
Poate afecteaza ceva ceva, dar asta in sute sau mii de ani daca ai consuma zi de zi, tu nu cred ca o sa traiesti atit de mult sa spui ca o sa te afecteze.

| Florazul15 explică (pentru relian):

Eu acopeream farfuria cu mâncare cu una din plastic pentru a nu sări din mâncare atunci când o incalzesc. Nu știam că e periculos. De acum o sa folosesc o farfurie normală

| darrio2007 a răspuns (pentru Florazul15):

Poti folosi un asemenea capac in loc de acea farfurie ca sa acoperi. Este special pentru asta. Si eu folosesc.
https://www.flanco.ro/......-5-cm.html

| Florazul15 explică (pentru darrio2007):

Mulțumesc pentru idee, așa voi face

| Lioana a răspuns:

Mai bine foloseste o farfurie de portelan. E mai sigur ca nu lasa particule din ea in mancare.
Eu am un vas special pentru microunde din sticla termorezistenta cu capac.

| ReddY25 a răspuns:

Tu te risti mancand astfel

| blackann a răspuns:

De ce ai folosi o farfurie de plastic? E singura pe care o ai?!

| Florazul15 explică (pentru blackann):

O foloseam pentru a acoperi mâncarea cu ea in cuptor, nu pun mâncarea în ea. Așa m-am obișnuit

| blackann a răspuns (pentru Florazul15):

Exista un capac special pentru a acoperi mancarea in cuptorul cu microunde.

https://www.emag.ro/search/capac+microunde

| Adymist a răspuns:

Încălzirea alimentelor într-un recipient de plastic într-un cuptor cu microunde poate fi periculoasă, deoarece temperaturile ridicate pot provoca descompunerea plasticului și eliberarea de substanțe chimice în alimente. Aceste substanțe chimice pot fi dăunătoare sănătății dumneavoastră dacă sunt ingerate și pot afecta, de asemenea, gustul și calitatea alimentelor.

În general, este mai sigur să folosiți recipiente sigure pentru cuptorul cu microunde pentru încălzirea alimentelor într-un cuptor cu microunde. Aceste recipiente sunt concepute pentru a rezista la temperaturi ridicate și sunt fabricate din materiale care sunt mai puțin susceptibile de a elibera substanțe chimice în alimente.

Dacă utilizați un recipient de plastic care nu este etichetat în mod special ca fiind adecvat pentru cuptorul cu microunde, cel mai bine este să evitați încălzirea acestuia în cuptorul cu microunde. În schimb, transferați alimentele într-un recipient pentru cuptorul cu microunde înainte de a le încălzi. Acest lucru va ajuta la reducerea riscului de expunere la substanțe chimice nocive și va asigura siguranța și calitatea alimentelor dumneavoastră.