| Xmen22 a întrebat:

Ce se intampla daca ma uit cateva fractiuni de secunde fara sa vreau cand sudeaza cineva?
Cred ca m-am uitat de vreo 3-4 ori fara sa vreau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Mori in 3 zile.
Du-te si fa-ti coliva.

| sierra1 a răspuns:

"cand sudeaza cineva? Cred ca m-am uitat de vreo 3-4 ori"

și n-ai ochii roșii?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu acuzi acum nimic, dacă nu ai nimic, e ok.
Dacă te uiți mai mult, zonele unde ajunge pe retină radiația se ard, adică își consumă substanțele din ele cu care se formează imaginea, și în acele zone vezi negru ca la cataractă. Dacă nu te uiți foarte mult, se repară și revin. De obicei nu te uiți mult căci începe să te doară ochii și pleoapele se închid automat pentru a-i proteja. Dacă insiști se strică vederea. De aceea se recomandă ochelari de soare, respectic ochelari de sudură. Eschimoșii mai demult confecționau niște protecții pentru ochi din oase cu orificii mici ca să protejeze ochii de strălucirea puternică a albedoului zăpezi iluminate de soare, ca să nu orbească. Acum, cumpără și ei ochelari de soare.

| nicu991 a răspuns:

Se produce ceea ce se cheama "arsura oculara", vei resimti in cateva ore de la expunerea la lumina aparatului de sudura o jena, denumita popular "senzatia de nisip in ochi".
Poti aplica inainte de culcare picaturi oculare pentru calmare.

| Balalau95 a răspuns:

Acelasi lucru daca te uiti la un bec, de aproape, sau la soare
o sa ai niste pete pe imaginea pe care o vezi, ceva timp

permanent nu ramane decat daca te uiti intens si perioade indelungate, care nu e cazul

| marevna13 a răspuns:

Nimic