| lola111122233 a întrebat:

Buna ziua! De 2 luni am o frica foarte mare de AVC, am 19 ani,am si o spasmofilie (lipsa de calciu) si mai am uneori dureri de muschi,de mana stanga, amorteli ale membrelor/limbii si mai nou am multa saliva in gura de 3 zile…am facut si EKG si ecografie la inima si e totul bine dar imi este foarte frica,non stop ma controlez sa nu mi se strambe fata,oxigenarea creierului la oxiometru e 99, credeti ca e posibil sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu spasmofilia nu e de joaca, mai ales la fete /femei tinere!
TREBUIE URGENT TRATATA!
Daca nu se trateaza acum, atunci mai tarziu vor aparea consecinte grave!

| darrio2007 a răspuns:

Problemele tale sunt psihice. Ceea ce simti sunt doar in imaginatia ta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu trebuie sa te sperii sau sa iti faci scenarii, trebuie sa te odihnesti sa iei vitamine si sa monitorizezi tensiunea si glicemia, si bineinteles sa i ei tratament.

| Violleta2022 a răspuns:

Recomand SPORTUL in aer liber, minim 1-2 ore pe zi, ca creierul sa inceapa sa se oxigeneze normal si natural, hrana sanatoasa cu multe, foarte multe legume si carne, salate si fructe proaspete.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e posibil, e sigur. Si deja ai facut. Psihoza, nu AVC. De ce naiba sa faci AVC la 19 ani? Ia si baga niste vitamine, calciu, misca-te, dormi bine, dar mai ales nu te mai stresa atita fara rost. Eu am 44 de ani acusi. Conform statisticilor, am mult mai multe motive decat tine ca sa ma stresez. Dar se poate si fara...winking

| Mindfulness a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sa speram că nu are psihoza,e o boala foarte grava psihica ce nu are leac,se poate trata dar tot e foarte grava,e la fel ca schizofrenia, mai bine te sinucizi decât să trăiești cu așa ceva, de abia pot eu sa lupt cu anxietate sociala severa psihoza deja e capăt de linie, o suferință mentală de nedescris. Sa speram că are doar o anxietate foarte mare, nici la dușmanii de moarte nu le doresc așa ceva.

| Standt a răspuns:

Pfui, nu am apucat sa-ti raspund inaintea "doctorului"
Simptomele alea sunt de la spasmofilie. Nu te speria, nu faci avc.
Cand eram copil faceam crize grave de la lipsa de calciu. Mi se torsionau degetele de la maini si imi intepeneau. Din fericire pe atunci nu era moda paranoicilor. Am facut mult calciu intravenos, vit. D pentru fixare. Dupa ce am invatat sa stau la soare pentru vit. D, calciul s-a fixat mai bine si nu mai am probleme.
Consuma cat mai multe alimente care contin calciu si multe legume. Laptele din alimentara nu e bun. Cauta la piata lapte de la tarani.

| Mindfulness a răspuns:

Ipohondrie ai și anxietate, ai nevoie de un medic psihiatru urgent.

| crowleydark a răspuns:

Bună! Ai mai întrebat despre aceste stări ale tale și ți-am mai răspuns. Sunt atacuri de panică, anxietate. Du-te la medicul de familie, și cere-i o părere. Cel mai probabil o să-ți dea o trimitere la psihiatrie, pentru că simptomele pe care le prezinți tu, către această specializare se îndreaptă. O să primești un tratament care o să te ajute să te liniștești. Tratamentul va fi de durată, și neapărat va fi necesar să te odihnești. Multă sănătate!