| fatamisterioasa32 a întrebat:

Ce se intampla daca te scarpini pe o alunita plata sau iesita in relief? Dar daca din in timp ce faci asta iti zgarii putin pielea pe alunita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ai grija sa nu le zgarii, nu e bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine. Alunitele trebuie lasate in pace si din cand in cand mers la dermatolog sa le verifice pentru ca se pot canceriza (mai ales daca sunt zgariate, rupte etc).
Aici ma refer la alunitele mai marisoare sau iesite in relief, pentru ca acelea micute, cat un punctulet sunt prea multe sa fie verificate.

| lungumihai69 a răspuns:

Verificati regulat alunitele care apar pe corp – in cazul in care vreuna dintre alunite pare o alunita (care se aseamana cu alunitele cancerigene) mergi la dermatolog pentru a o verifica alunitelenu provoaca dureri, usturimi, furnicaturi sau mancarime deci ai grija nu te panica sanatate

| Auroree a răspuns:

Si daca le zgarii... exista un rist. faza cu cancerul se refera la alunitele de o marime "mare" nu la cele cat un bob de orez. faza ca daca sangerezi poti face cancer e o prostie. din mement ce ti s-a rupt din piele normal ca sangerezii. daca in cateva zile de la ruptura / zgariarea ei observi modificari importante du-te la dermatolog. dar nu cred